vesti24.mk

Tag : Грип

ЗАБАВА

Како да препознаете грип, настинка или КОВИД-19?

admin
Научниците велат дека тестирањето е најдобриот начин да се утврди за која инфекција се работи бидејќи симптомите на болеста може да се преклопуваат. Во време...
ЗАБАВА

Сакате здрави да ја дочекате зимата? Ова е најдобриот трик!

admin
Есента е одамна веќе тука, а со неа тука е и сезоната на настинките и грипот. Секако се препорачува зголемен дневен внес на витамин Ц,...
ЗАБАВА

Поради короната го заборавивме сезонскиот грип: Што се случува кога ќе се судрат двата вируси?

admin
Покрај актуелната пандемија со коронавирусот, ладните денови носат и сезонски грип кој остана позанемарен пред ковид брановите. Најголема опасност претставува можноста пациентот истовремено да се...
ЗАБАВА

Истражување: Ковид-19 е речиси трипати посмртоносен од грипот

admin
Околу една година од почетокот на пандемијата, јасно е дека новиот коронавирус е посмртоносен од сезонскиот грип, се наведува во денеска објавената научна студија која...
ЗАБАВА

Топлото млеко со овој зачин е спас против вируси и настинки: Испијте го пред спиење и не грижете се за грипот!

admin
Одбранете го организмот од есенските вируси и настинки со древни ајурведски рецепти Уште од дамнешни времиња, млекото со зачини и лековити билки се користело како...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Заштитете се од грипот: Овие шест производи ќе ви помогнат во битката

admin
Многу луѓе не посветуваат внимание кога се зборува за здравје и имунитет, мислејќи дека ќе чујат исклучително сложени совети. Но постојат шест едноставни производи, кои...
ЗАБАВА

Едноставни совети кои ќе ве заштитат од вируси и настинки

admin
Ниските температури и променливото време се период во кој владеат настинските и гриповите. Обидете се секојдневно да правите работи кои значајно ќе го намалат ризикот...
ЗАБАВА

Како да препознаете дали ве мачи алергија, грип или настинка

admin
Истражувањата покажале дека голем број од нас не разликуваат настинка или грип, од алергиски напад. Иако симптомите понекогаш се мошне слични, постојат ситни разлики кои...
ЗАБАВА

Научна студија за грипот: Дебелината е фактор за ширење на вирусот

admin
Дебелината може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведува во едно ново истражување. Во студија, спроведена во Манагва, Никарагва, се...
МАКЕДОНИЈА

Почина дете на Клиниката за детски болести, каде цела недела го лечеле од грип

Ferad Aruc
Уште еден смртен случај на Клиниката за детски болести во Скопје. Две и пол годишно машко дете од Штип викендов починало на Детската клиника во...