vesti24.mk

Tag : Грција

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Земјотрес вечерва почувствуван во Македонија

admin
Земјотрес со интензитет од 4 степени според Рихтер вечерва е регистриран во Грција. Епицентарот бил 159 километри од Лариса, на длабочина од 2 километри. Земјотресот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МНР: Претпазливост при патување во Грција заради пожарите, досега ниту еден наш државјанин не побарал помош

admin
Министерството за надворешни работи денеска упати апел за претпазливост при патување или престој во Грција поради ситуацијата со пожарите и информира дека досега ниту еден...
ЗАБАВА

Стотици шишиња вреден алкохол пронајдени при реновирање на кралска палата

admin
За време на реновирањето на летната палата на грчкото кралско семејство во местото Татои, северно од Атина пронајдени се стотици вредни шишиња вино и жестоки...
ВЕСТИ

Агенцијата им се заканува со тужби и не им ги прима приговорите: Одморот на 100 деца во Грција почна и заврши со голгота – НОВИ ДЕТАЛИ

admin
Како што почна, така и заврши 7-дневниот одмор на над 100 деца од Македонија кои беа на летен камп во Грција. КУРИР веќе објави за...
ЗАБАВА

Сте го посетиле ли ова гратче во Грција: Убави плажи, стар дел на градот од бајките и истористи локалитети – сè на едно место

admin
Дали некогаш сте размислувале да летувате во Нафплио, најромантичното гратче во цела Грција? Постојат градови чија убавина и единствен дух ги прават автентични, а еден...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ОД ДЕНЕСКА НОВИ ПРАВИЛА ЗА ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Само еден граничен премин отворен со Македонија

admin
Промените на правилата за патување во Грција, односно можноста за влез во и со негативен антигенски рапид (брз) тест направен 48 часа пред пристигнувањето и...
ВЕСТИ

ЌЕ НАПРАВАТ ЛИ ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ НОВИТЕ ПРАВИЛА – од денес за влез во Грција семејствата нема да можат да влезат без овој документ!

admin
Од денес, 7 јуни, странските граѓани можат да влезат во Грција со таканаречениот брз тест за антиген. Одлуката ја донесоа здравствените власти во Грција денес....
ВЕСТИ

ОД УТРЕ НОВИ ПРАВИЛА ПРИ ВЛЕЗ ВО СОСЕДСТВОТО: Доколку со деца планирате да патувате во Грција ова мора да го прочитате

admin
Грците пресекоа и објавија правила за влез кои важат од утре, а една од нив е и обврската да се спроведе задолжителен влезен тест за...
ВЕСТИ

Македонците масовно тргнаа кон Грција: На продолжен викенд вакцинираните и граѓаните негативни на коронавирус

admin
Продолжениот викенд, за прв пат од почетокот на пандемијата, ја зголеми сообраќајната раздвиженост на граничниот премин Богородица, што беше забележливо уште во текот на вчерашниот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Позната причината зошто сè уште не се дозволува влез во Грција

admin
Граничниот премин меѓу Македонија и Грција, Евзони, од утринава е отворен за сообраќај но само за патници со грчки пасоши. Иако министерот за здравство Венко...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

КОНЕЧНО: Еве од кога ќе може да одиме во Грција – потребен ќе биде сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест

admin
Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вечерашното интервју на телевизија Сител посочи дека нашата држава веќе има изготвено сертификат, по насоки на ЕУ, со...
ВЕСТИ

Би-Би-Си: Македонскиот јазик се говори и во Грција

admin
Според Би-Би-Си, Британската радиодифузна корпорација, која воедно е и најголема радиодифузна корпорација во светот, македонскиот јазик се говори и во Грција. – Мнозинството од 10,7...
ВЕСТИ

Грчките граници остануваат затворени за Македонија, еве до кога важи новата забрана

admin
Границите со Грција остануваат затворени до 25 октомври, откако двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања на...