vesti24.mk

Tag : гугл

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл и Епл: Корона апликацијата нема да ги чува Џи-Пи-Ес податоците

admin
Компаниите Гугл и Епл соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на...
ЗАБАВА

Македонија најпребарувана локација на Гугл поврзана со Оскарите

admin
Македонија е најпребарувана локација поврзана на наградите Оскар во моментов на Гугл, што се должи на „Медена земја“, кој е номиниран во две категории. -Македонија,...
ЗАБАВА ЉУБОВ И СЕКС

Некои се чудни, други пресмешни: Најчесто поставувани прашања за сексот во 2019-та година

admin
Помладите генерации ги мачат многу прашања во врска со сексот, а се плашат да прашаат поради стравот дека ќе бидат исмеани. Затоа, секогаш е тука...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Франција го казни „Гугл“ со 150 милиони евра

admin
Француската агенција за конкуренција ја казни американската технолошка компанија Гугл со 150 милиони евра за злоупотреба на доминантната позиција на пазарот за рекламирање преку интернет....
ЗАБАВА

Ова се најпребарувани поими на Гугл за 2019 година

admin
Гугл постојано собира податоци за тоа што корисниците бараат на интернет и секоја година објавува листа на најпребарувани зборови и поими. Така, најпребарувани личности за...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл собира лични здравствени податоци од милиони Американци

admin
Американската компанија Гугл, навидум без дозвола, собира подробни лични здравствени податоци на милиони граѓани на САД. Главен извор, во таа смисла, е „Асеншн“ – вториот...
ЗАБАВА

Гугл камерата ги снимила голи додека имале секс среде улица- овој пар стана ХИТ на интернет (ФОТО)

admin
Двајца млади љубовници од Тајван не се ни надевале дека ќе станат интернет сензација и тоа после обидот да водат љубов на улица. Камерата на...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Јутјуб“ и „Гугл“ парично казнети- еве ја причината

admin
Гугл и нивниот видео портал Јутјуб, обвинети се за кршење на закони со изложување на деца на несоодветни видеа или собирање лични информации за нив....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл ја откри причина за падот на системот

admin
Компанијата Гугл потврди дека вчера имало спорадични прекини во сервисот поради „задушување“ на мрежата, поради што некое време не работеле социјалните мрежи Снепчет, Јутјуб и...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Гугл“ нефункционален во поединечни делови од светот

admin
Во делови на Северна Америка и Европа вчера е регистриран пад на многу сервери на „Гугл“. Голем број на корисници пријавиле дека не функционираат „ЈуТјуб“,...
ЗАБАВА

„Гугл“ планира развој на центар за вештачка интелигенција во Берлин

admin
„Гугл“ ја отвори својата нова централа во Берлин, каде подоцна планира да развие центар за вештачка интелигенција. Според германските медиуми, развојот на овој центар „Гугл“...
ЗАБАВА

Совет на лекари: Престанете веднаш да гуглате за своите здравствени проблеми

admin
На неодамна завршен здравствен самит во Хановер е заклучено дека „постојаната достапност на медициснки информации е со сомнителна точност на интернет и врз пациентите делува...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл инвестира над една милијарда евра за проширување на бизнисот во Њујорк

admin
Технолошката компанија Гугл инвестира повеќе од една милијарда евра за проширување на бизнисот во Њујорк. Рут Порат, потпретседателката и финансиска директорка на Гугл и Алфабет,...