vesti24.mk

Tag : г.г. Доситеј

ВЕСТИ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Пред 115 години е роден г.г. Доситеј, првиот поглавар на МПЦ, кој отворено се спротивстави на политиката на СПЦ кон Македонија

admin
На денешен ден 7 декември 1906 година во Маврово е роден г.г. Доситеј, прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква. Целиот свој...