vesti24.mk

Tag : деменција

ЗАБАВА

Трогателна сцена до солзи: Глувонема мајка која страда од деменција накратко ја препознава својата ќерка (ВИДЕО)

admin
Во редок момент снимен на видео, М.J. Грант од Санфорд ја доловува убавата страна на деменцијата, љубовната врска помеѓу родителот и детето што никогаш не...
ЗАБАВА

Негативните мисли го зголемуваат ризикот од деменција

admin
Кај луѓето во поодмината возраст често се случува да размислуваат на негативен начин. Тоа, пак, може да доведе до намалување на умствените способности и поголема...
ЗАБАВА

Откриени гени за подолг живот, се намалуваат шансите за деменција

admin
Acta Neuropahologica – Берлин 1 јуни 2019 Истражувачите на Универзитетскиот медицински центар (УМЦ) во Амстердам открија ретка генетска мутација, која во голема мера ја намалува...