vesti24.mk

Tag : ДЕПРЕСИЈА

ЗАБАВА

Родители, внимавајте: Овие знаци покажуваат дека детето ви е во депресија

admin
Детската депресија е сериозна и реална појава на која треба да се обрне внимание. Детската депресија може да се препознае, само треба да обрнете внимание...
ЗАБАВА

Не ги осудувајте, ПОМОГНЕТЕ ИМ: Низ депресија поминуваат и луѓето кои ви изгледаат како најсилни!

admin
Кога познавате личност која минува низ депресија, треба да знаете дека депресијата не доаѓа како лошо расположение. Таа не е тажен момент или ден, туку...
ЗАБАВА

За борба против депресијата – шетајте!

admin
Едно шкотско испитување, покажа дека една кратка прошетка може да биде важна, за борбата против депресијата. Познато е дека интензивните вежби ги oтстрануваат или ублажуваат...
ЗАБАВА

Оваа храна ќе ви помогне да ја совладате депресијата

admin
На прво место на листата на здрава храна која ја совладува депресијата се најде пастрмката. Оваа вкусна крцкава риба содржи големи количини на витамин Б, кој е природен  антидепресив, ...
ЗАБАВА

Страдате од депресија во овој период од годината? Виновна е бојата на вашите очи!

admin
Не сте единствени ако во текот на зимските месеци се чувствувате подепресивно, бидејќи станува збор за добро познатиот феномен, сезонско афективно нарушување . Некои научници...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Важна и загрижувачка информација за сите кои користат Фејсбук

admin
Научниците тврдат дека после одредено време на користење на социјалната мрежа Фејсбук можат да се почувствуваат симптоми на клиничка депресија. Веќе подолг период се зборува...
ЗАБАВА

Како да ја победите депресијата по одморот?

admin
Годишниот одмор е прекрасно време за полнење на батериите и подготовка за нови предизвици. Но, еуфоријата и задоволството кои ги чувствуваме на одморот брзо спласнуваат...
ЗАБАВА

Како да ја надминете летната депресија?

admin
Позитивните мисли, долгите летни вечери, лелеавите фустанчиња, патувањата и уживањето се први асоцијации за летото, но сепак се јавува феноменот познат како летна депресија. Додека...