vesti24.mk

Tag : деца

ЗАБАВА

Добро е да го разладите автомобилот со клима, но ако во него има деца – овие работи мора да ги знаете

admin
Ако имате мало дете и планирате да патувате на одмор со автомобили кои имаат клима, има некои работи на кои треба да обрнете внимание. Децата...
ЗАБАВА

Ги следи среќа: Децата родени во август се посебни, лесно е да ги засакаш

admin
Децата родени во август се или Лавови или Девици според хороскопот. Лесно е да ги засакаш, имаат многу цврсти карактерни особини. Предодредени се за ведрина....
ЗАБАВА

Овој сок е најдобар за вашите деца, еве зошто треба да го пијат

admin
Овошјата и природните овошни сокови се еден од клучните извори на хранливи состојки, а оваа листа без сомневање е предводена од јаболкото како овошје што...
ЗАБАВА

Луѓето родени во август е лесно да ги засакаш, еве што е посебно кај нив

admin
Децата родени во август се или Лавови или Девици според хороскопот. Лесно е да ги засакаш, имаат многу цврсти карактерни особини. Предодредени се за ведрина....
ЗАБАВА

Стресот од пандемијата отвори проблем во говорот кај децата, а проблемот со мобилните доби нов назив – „екранизација“

admin
Пандемијата остави траги во развојот на децата. Според логопедите, поради стресот се зголеми бројот на децата на возраст од 4 до 4,5 години кои имаат...
ЗАБАВА

Посебни луѓе со контрадикторни карактеристики: Какви се луѓето родени во лето?

admin
Луѓето кои се родени во лето се исклучително специфични луѓе. Тие често имаат промени на расположение кои не мора да бидат предизвикани од некоја конкретна...
ЗАБАВА

Балоните можат да бидат опасни за децата: Ако се полнат со вода, тие можат сериозно да го загрозат нивното здравје

admin
Родителите честопати не мислат дека некои работи со кои децата играат секој ден и кои изгледаат навидум безопасни во некои ситуации можат да бидат фатални...
ЗАБАВА

Родители, читајте им книги на вашите деца – еве зошто е тоа важно

admin
На собир на американските педијатриски академски друштва во Сан Франциско претставено е истражување околу долготрајните позитивни ефекти на читањето во раното детство. Децата чии родители...
ВЕСТИ

Студија: Децата меѓу најпогодените од социо-економските последици од пандемијата

admin
Иако владините социо-економски мерки против Ковид-19 го ублажија влијанието врз екстремната детска сиромаштија, повеќе деца живеат под просекот на животниот стандард. Нарушувањата во услугите за...
ЗАБАВА

Зошто децата не ве слушаат кога го повишувате гласот: Методи за спречување на неприфатливо однесување

admin
Сите деца понекогаш се непослушни и имаат неприфатливо однесување. Можеби во тие моменти ќе ги преиспитате своите начини на воспитување и ќе го побарате проблемот...
ЗАБАВА

Еве зошто децата помали од 4 години никогаш не треба да јадат пуканки

admin
Пуканките се омилена ужинка кај деца и возрасни, а нивната крцкава текстура и можноста да создаваат различни вкусови ги прават совршен избор за скоро секоја...