vesti24.mk

Tag : ДИК

ВЕСТИ

Милошоски:За да имаме веродостојни локални избори државата, ДИК и МВР мора да набават уреди за отисок на прст

admin
Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПММНЕ и пратеник во Собранието при денешната негова посета во Штип зборуваше за тоа кои се црвените линии за...
ВЕСТИ

Собранието ќе избира членови на Државната изборна комисија и на Комисијата за антидискриминација

admin
Собранието на денешната 31. седница ќе избира претседател и членови на Државната изборна комисија и на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Претседателот на...
ВЕСТИ

ДИК утре ќе ги официјализира резултатите – Управен суд ги одби сите 185 тужби на партиите

admin
Државната изборна комисија утре треба да ја закаже седницата за да ги објави конечните и официјални резултати од предвремените избори, велат оттаму за ТВ21. Со...
ВЕСТИ

До Управен суд досега поднесени вкупно 76 тужби од две политички партии

admin
Тужби по решенијата на Државната изборна комисија за отфрлање на приговорите поднесени од политичките партии за предвремените парламентарни избори до Управниот суд досега поднеле само...
ВЕСТИ

ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за изборите

admin
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори. За 1.478 приговори од вкупно 1.982...
ВЕСТИ

ДИК ги корегираше бројките на избирачи кои гласале и на неважечките ливчиња на изборите

admin
Државната изборна комисија вечерва објави соопштение на својата веб страница со кое ги корегира резултатите од предвремените Парламентарни избори одржани на 15 јули, објавени на...
ВЕСТИ

Поднесени нови приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите

admin
До ДИК се пристигнати нови приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Попладнево пред истекот на рокот над 1980 приговори поднеле...
ВЕСТИ

ДИК: Недостасуваат 2013 гласачки ливчиња

admin
Државната изборна комисија врз основа на податоците во доставените податоци од записниците од општинските избори комисии, избирачките одбори и целокупниот останат изборен материјал, утврди дека:...
ВЕСТИ

Неофицијално: Еве по колку пратеници освоија партиите на вчерашните избори

admin
ДИК одржа прес-конференција на која го кажа бројот на пратеници кои ги освоија партиите на вчерашните избори. Резултатите уште се водат како неофицијални. СДСМ\БЕСА-46. ВМРО-ДПМНЕ-44....