vesti24.mk

Tag : ДНК

ЗАБАВА

ДНК на Наполеон Бонапарта на аукција

admin
Приватните колекционери ќе имаат ретка можност следната недела да купат ДНК на Наполеон Бонапарта. По повод два века од смртта на францускиот војсководец, на аукција...
ЗАБАВА

Откриена најстарата ДНК во светот

admin
Руски научници ја открија најстарата ДНК во светот. Ја издвоија од забите на мамути коишто живееле на Сибир пред 1,2 милиони години. Научниците проучувале остатоци...
ЗАБАВА

Му ја исполни најголемата желба на своето момче, па сите останаа шокирани: Неговото семејство поради ова не сака да ја види!

admin
Една девојка стана најомразената личност во семејната куќа на нејзиното момче. Ја обвинуваат дека им ги уништила животите и буквално не сакаат никогаш повеќе да...
ЗАБАВА

Откриени се гени кои одредуваат дали може коронавирусот да ве убие или не!

admin
Научниците почнуваат да разбираат зошто коронавирусот е поопасен за одредена група на луѓе а за друга не. Постарите луѓе имаат поголема веројатност дека ќе се...
ЗАБАВА

Да, загадениот воздух може да ја смени и нашата ДНК

admin
Токсините од воздухот ни штетат на многу начини. Покрај добро познатата поврзаност со ракот на белите дробови и срцеви заболувања, научниците сега наоѓаат нови допирни...
ЗАБАВА

Мајка по 22 години дознала дека ќерката која ја израснала не е нејзина

admin
Дорис Грунвалд и нејзината мајка Евелин добија отштета од 30.000 евра од болницата во Грац, откако беше откриено дека на Евелин при породувањето случајно и...
Uncategorized МАКЕДОНИЈА СВЕТ

ДНК истражувањето на ИГЕНЕА, уште еднаш докажува кои се наследници на античките Македонци

admin
Наместо да се интересираат за сопственото потекло и историја, грчките посетители на сајтот на „Игенеа“ се интересираат за, како што тие не нарекуваат тие „Славомакедонците“...
ЖИВОТ

„Добивате болести затоа што ги јадете овие две намирници“ – германски нобеловец ја откри вистината

admin
Добитникот на Нобеловата награда во областа физиологија – Германецот Харалд цур Хаузен – предупреди дека слабо издвоен вирус, кој се среќава кај кравите, може да...
Uncategorized

Сопругот на докторката го пронашол нејзиното мртво тело

admin
Неофицијално мртвото тело го пронашол нејзиниот сопруг, кој повикал брза помош, а случајот во полиција го пријавило друго лице, објави Канал 5. Полицијата потврди дека...