vesti24.mk

Tag : Европска комисија

ВЕСТИ

Осуда од Европската комисија за полициската бруталност против Ромите

admin
Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел. –...
ЗАБАВА

„Денот на Баба Марта“ меѓу десет најдобри европски приказни

admin
Проектот „Денот на Баба Марта“ на Центарот за научно истражување и промоција на културата „Хаемус“ е избран меѓу десетте најдобри европски приказни во рамките на...
ВЕСТИ

ЕК: Трошењето на јавните финансии, долгот и сивата економија се главни кочничари

admin
Државата да внимава како ги троши јавните пари, да ги реализира капиталните инвестиции, да се бори со сивата економија и да ја реформира администрацијата –...
ВЕСТИ СВЕТ

Јункер пијан пристигнал со различни чевли, па веднаш побегнал од конференцијата

Ferad Aruc
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер повторно се избламира откако пристигна на конференција со претседателот на Јужна Африка во алкохолизирана состојба и со различни чевли,...
ВЕСТИ СВЕТ

Европската унија нуди по 6 илјади евра за секој примен мигрант: Италија одговори – чувајте ги вашите пари, ние нема да примаме мигранти

Ferad Aruc
Италијанските власти кои што ги затворија своите пристаништа за прифаќање на мигранти од Медитеранот порачаа дека не ги сакаат парите на Брисел за отворање на...
МАКЕДОНИЈА

Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица со свечена церемонија

Ferad Aruc
На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10 низ Македонија. Станува збор за...
МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Ferad Aruc
Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес...