vesti24.mk

Tag : Египет

ЗАБАВА

За малку уапсена уште една египетска „инфлуенсерка“

admin
Египетската манекенка Салма Ел-Шими за малку ќе беше уапсена на 30 ноември веднаш откако одржа куса фотосесија во Сакара – археолошко наоѓалиште во градот Гиза....
ЗАБАВА

ФОТО: Во Египет откриени 59 саркофази стари над 2.600 години

admin
Во Египет, во некропола во близина на Каиро, пронајдени се 59 добро сочувани саркофази, стари повеќе од 2.600 години. Египетскиот министер за туризам и антиквитети...
ЗАБАВА

Ново откритие во Египет: Пронајдена уникатна гробница стара 4.400 години

admin
Египетски археолози пронајдоа уникатна гробница која му припаѓала на египетски владетел од времето на Петтата династија. Гробницата е стара 4.400 години и се наоѓа во...
ЗАБАВА

Во Египет откриена една од најстарите неолитски населби

admin
Египетските археолози открија едно од најстарите населби некогаш пронајдени на делатата на Нил, чии артефакти датираат уште пред периодот на фараоните. Египетското Министерство за археолошки...
ЗАБАВА

Неверојатно откритие на археолозите: Пронајдено сирење старо 3.200 години!

admin
Пред неколку години тим археолози чистејќи песок од еден антички египетски гроб откри повеќе скршени грниња. Едно од нив содржеше мистериозна бела состојка. Една нова...
СПОРТ

Мохамед Салах доби преку милион гласови на претседателските избори во Египет

Ferad Aruc
Повеќе од милион гласачи на египетските претседателски избори ги прецртаа имињата на кандидатите и го впишаа името на фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах. Според тврдењата...
ЖИВОТ

Момче се разбуди на својот погреб: Ожалостеното семејство во шок го гледало како дише во ковчегот

admin
Семејството на младиот Перуанец кој починал по операција на заби, проговори за шокот што го доживеале кога на погребот изгледало како момчето да дише, пишува...
Uncategorized

Порака за компромис од Катар

admin
Катар нема да се свети на соседите кои ги прекинаа односите. Пораки за компромис од некои арапски земји меѓу кои Египет, Саудиска Арабија и Обединетите...
Uncategorized

Голема напнатост во Заливот

admin
Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин ги прекинаа сите дипломатски односи со Катар. Наведените земји ги затворија поморските и воздушни граници со Катар....