vesti24.mk

Tag : економија

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше на енергетската криза, власта лажеше дека нема, а сега народот плаќа скапа струја и е оставен да смрзнува

admin
Потпретседателот на СДСМ Александар Николоски, денеска на прес конференција на новинарско прашање, во врска со цената на струјата и проблемите со парното греење во Скопје,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги покачи струјата и парното и предизвика инфлација, тоа што можело да се купи за 20.000 денари, сега треба и до 25.000 денари

admin
Пиунот Ковачевски ги покачи струјата и парното и предизвика инфлација. Прва мерка на Ковачевски е покачената цена на струјата и парното за по 15%. Граѓаните...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Електродистрибуција бара зголемување на цената на струјата од 100%

admin
Директорот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски вечерва соопшти дека се уште не е утврдена новата цена на струјата, која ќе стапи на сила...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ОДЛУКА: Се замрзнуваат цените и на оризот, тестенините и јајцата

admin
На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе одлука за проширување на листата на производи за кои ќе важат цените кои се...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Од полноќ повторно зголемување на цената на горивата

admin
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на цените на нафтените деривати во просек за 3,02 %...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Демант од НБРМ: Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво

admin
Погрешни се информациите кои излегоа на некои од порталите и на социјалните мрежи дека е покачен курсот на еврото. Во објавите се прави забуна помеѓу...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Брашното, маслото и млекото кај нас поскапи отколку во Германија

admin
Стравот од драматичен раст на цените на основните прехранбени производи ја поттикна македонската влада деновиве на двапати да најави замрзнување на цените. Најпрво беа замрзнати...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Пренџов: Власта за економијата не прави ништо, во регионот Македонија е на дно според меѓународните институции

admin
Горивата се многу важни. На дизелот покрај постоечките давачки како акциза додадовте нови 14 денари и јас велам вака, цените до јули не ги враќате,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Од денеска метан на бензинската станица ОКТА во Автокоманда

admin
Од денеска, бензинската станица на ОКТА во Автокоманда почнува да работи со гас. Запазени се сите стандарди и процедури, тимот е обучен и од денеска...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на горивата

admin
Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ЕСМ доби одобрение, ТЕЦ „Неготино“ стартува со работа

admin
Владата на денешната 121 седница, даде согласност на „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) да го активира со работа ТЕЦ „Неготино“ за времено дополнително производство на...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Кочоска: Расходната страна од проектираниот буџет навистина загрижува, имаме зголемување на вкупните расходи за 25%

admin
Расходната страна од проектираниот Буџет за идната 2022 година, кој веќе влезе во собраниска процедура, навистина најмногу загрижува, смета Гордана Димитриеска Кочоска член на Извршниот...