vesti24.mk

Tag : економија

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Владата ги раскара бизнис секторот и синдикатите за иницијативата недела да стане неработен ден

admin
Владата со иницијативата недела да биде слободен ден ги раскара бизнис секторот и синдикатите. Неодамна Владата ја прифати иницијативата на синдикатите недела да биде прогласена...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Фирмите имаат рок до 10 ноември да поднесат барање за финаниска поддршка од државата

admin
До 10ти месецов фирмите имаат рок да поднесат барање за финансиска помош за исплата на плати за месец октомври, информираше директорката на УЈП Сања Лукаревска....
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Македонските граѓани во банките се чуваат над 418 милијарди денари

admin
Македонските граѓаните во банките во земјава чуваат 418,644 милиони денари. Поголемиот дел од депозитите се на физички лица, а помал на корпоративниот сектор. Податоците на...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Горивата од полноќ со нови цени

admin
Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука цената на ЕУРОСУПЕР БС-95...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Денеска нови цени на горивата

admin
Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела РКЕ донесе одлука цените да...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Битиќи призна само 54 проценти се искористени од трите сета на антикризни мерки

admin
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во гостување во емисија Бизнис поенти на ТВ Алфа, призна дека не се искористени сте средства од трите владини...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Димитриевска Кочоска: Четвртиот сет на мерки е краткорочен, проблемите повторно ќе стигнат по нова година

admin
Гордана Димитриевска Кочоска, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во гостување во емисијата Бизнис поенти на ТВ Алфа, вели дека преку четвртиот сет на владините...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ГИ ВРАТИЈА ИСЕЛЕНИТЕ ПА СЕ СКРАСИЈА ВО СТРАНСТВО: По Тевдовски и неговиот екс советник Јовановиќ замина од Македонија

admin
Економистот Бранимир Јовановиќ, кој беше советник на екс министерот за финансии Драган Тевдовски, пред неколку дена се пресели во Виена, каде ќе работи како професор...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ЕБОР прогнозира пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава

admin
Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска објавената...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Костовски најавува дека СДСМ планира приватизација на Македонска пошта

admin
Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроан план...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави намалување на персоналниот данок

admin
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Бизнис поенти на ТВ Алфа, вели дека веднаш по формирање на комисиите до собранието ќе...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Трошоците за живот се зголемуваат, минимална плата од 240 евра, а трошоци од 550 евра месечно!

admin
Трошоците за живот континуирано се зголемуваат додека платите остануваат исти. Ваквиот тренд се повеќе се забележува во Македонија што води кон тоа се повеќе луѓе...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Власта нé турна во економска рецесија како ниедна од земјите во регионот

admin
Македонија останува на дното на листата на земји по економска активност, поради корона кризата, но и поради лошото менаџирање со кризата, недоволното вбризгување на пари...