vesti24.mk

Tag : Епл

ЗАБАВА СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

admin
Епл го престигна саудискиот нафтен гигант, компанијата Арамко, и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот. По објавувањето на квартална заработка, акциите на Епл...
ЗАБАВА МАКЕДОНИЈА ТЕХНОЛОГИЈА

„Спотифај“ од денес и во Македонија

admin
Стрим-платформата за слушање музика – „Спотифај“ од вчера е достапна во Македонија и на пазарот во уште 12 други земји. Во соопштението се истакнува дека...
ЗАБАВА

Дали сте знаеле дека половина од вработените во Епл немаат факултетска диплома?

admin
Голем број студенти сметаат дека стекнувањето на факултетска диплома и задолжувањето со големи студентски кредити се единствениот начин за вработување во водечките светски компании како...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл и Епл: Корона апликацијата нема да ги чува Џи-Пи-Ес податоците

admin
Компаниите Гугл и Епл соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Епл купи компанија во областа на вештачката интелигенција за 200 милиони долари

admin
Американската компанија Епл потрошила речиси 200 милиони долари за стартапот „Икснор“, кој работи на развивање системи на вештачка интелигенција за паметните апарати, посебно оние кои...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Епл“ стана сопственик на бизнисот со модеми на „Интел“

admin
Компанијата „Епл“ купи мнозински удел во бизнисот со модеми на „Интел“ во вредност од милијарда долари, соопштија синоќа двете компании. Сумата ќе биде исплатена во...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Епл“ го намалува производството на „ајФон“ за 10 отсто

admin
„Епл“ побара од своите партнери на крајот од минатата година да го намалат производството на паметни телефони за 10 отсто од планираниот обем во првиот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Епл за една секунда заработува 1.444 долари

Ferad Aruc
Компанијата Епл во една секунда заработува 1.444,7 долари и се наоѓа многу пред сите останати компании, покажува најновата инфографика на ТитлМакс, каде најдобро може да...