vesti24.mk

Tag : Живот и стил

ЗАБАВА

Добила „спам“ за освоени милиони- и навистина добила три милиони долари

admin
Електронското сандаче, посебно папката за „спам“ вообичаено е полна со пораки кои ветуваат незамисливи богатства, коишто за жал се „премногу добри“ за да бидат вистинити....
ЗАБАВА

Денеска се празнува Св. маченица Татјана

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 јануари. Денеска е Св. маченица Татјана. Света Татјана потекнувала од видно римско семејство. Татко и три...
ЗАБАВА

Денеска се прославува светецот кој има моќ да исцелува болни- помолете се пред неговата икона за да се остварат чуда!

admin
Верниците на Македонската православна црква денеска го празнуваат Преподобен Теодосиј Велики. Прв востановител и устроител на монашкото општежитие. Роден е во областа Кападокија, во селото...
ЗАБАВА

Денеска е Св. Григориј Ниски- бил голем и плоден писател, философ и богослов

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 јануари. Денеска е Св. Григориј Ниски. Свети Григориј потекнува од едно благочестиво христијанско семејство, какви ги...
ЗАБАВА

Мали чекори водат кон позитивна енергија: 8 практични фенг шуи совети кои привлекуваат пари во домот

admin
Ако водите вечна битка со парите, според фенг шуи, постојат совети кои повикуваат на изобилство и пари во вашиот дом. Започнете со едноставни чекори, направете...
ЗАБАВА

Главниот празник е на денешен ден: Собор на св. Јован Крстител

admin
ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јануари. Денеска е Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови...
ЗАБАВА

УТРЕ ИСТО ТАКА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК – секој верник треба да биде свесен за една работа на тој ден, за многу години Св. Јован

admin
Денот на Свети Јован Крстител е една од најголемите слави кај нас. Православната црква и нејзините верници го прославуваат 20 јануари како ден на еден...
ЗАБАВА

Денеска е водопост, на овој ден мајките НИКАКО не смее да заборават да го направат ова!

admin
Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани за...
ЗАБАВА

СТАНА ПРАБАБА ПО 35. ПАТ: Лили е стогодишна жена која го преживеала Холокаустот

admin
Речиси 100-годишната Лили Еберт, која го преживеала Холокаустот, а минала четири месеци во Аушвиц, неодамна стана прабаба по 35-ти пат. – За секоја жена што...
ЗАБАВА

Разводот доведува до болести и зголемена смртност кај мажите

admin
Разводот, разделбата и живеењето сам честопати се причина за влошување на здравјето кај мажите и доведуваат до зголемена смртност. Ова го откриле научниците во ново...
ЗАБАВА

Денеска се празнуваат Св. маченици Теопемпт и Теона

admin
ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 јануари. Денеска е Св. маченици Теопемпт и Теона. Свети Теопемпт беше епископ...