vesti24.mk

Tag : западен балкан

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јохнес Хан: И како Северна Македонија во ЕУ дури по 25-30 години

Ferad Aruc
Први на листата се Србија и Црна Гора, 25 до 30 години подоцна во пакет би можеле да влезат Албанија и Македонија, додека Косово и...
БАЛКАН ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Ferad Aruc
Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово каде висината на снежната покривка...
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Објавена листа на европски земји со најпродуктивни работници: Како е рангирана Македонија на оваа листа?

admin
Реформите на пазарот на трудот се приоритети во земјите од Западниот Балкан. Според статистичките податоци, овие земји заостануваат во споредба со просекот на Европската Унија....
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мичел: ЕУ го загуби фокусот на Западен Балкан, правиме напори спорот за името да се реши

admin
За САД југоисточното крило на Европа, вклучително и Западен Балкан, е стратешки важен сегмент во одбраната од руското и кинеското влијание во регионот и Вашингтон...
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Голема дебата во ЕУ за Западниот Балкан

admin
Австрискиот канцелар Себастијан Курц се приклучи кон дебатата про и контра одредување датум за преговори за членство во ЕУ со двете балкански земји. Франција и...
Uncategorized БАЛКАН

На ЕУ самитот во Софија се чека историска одлука за роамингот на Западен Балкан

admin
Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен...
МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: За две недели ќе има решение за името

Ferad Aruc
Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, изрази оптимизам дека грчкиот спор во врска со името на Македонија би можел да се реши во следните 15...
МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Ferad Aruc
Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес...
БАЛКАН

Што ќе донесе Хојт Ји? Како специјалецот за Балканот на Трамп ќе ги “дисциплинира” Додик и Бакир, но и ќе и наметне дополнителен притисок на Србија

Ferad Aruc
Поставувањето на Хојт Ји за амбасадор на Сараево најверојатно ќе донесе дисциплинирање на Додик и Изетбеговиќ, но и дополнителни притисоци за Србија во односите со...
СВЕТ

„ЕУ обзервер“: Вратите на ЕУ за Западен Балкан ќе се отворат во 2025 година

Ferad Aruc
Порталот „ЕУ обзервер“ пишува дека Брисел планира вратите на ЕУ за земјите од Западен Балкан да се отворат во 2025 година повикувајќи се на предлог-документ...