vesti24.mk

Tag : зараза

ЗАБАВА

Кои заштитни маски штитат, а кои уште повеќе пренесуваат зараза со Ковид-19

admin
Во СAД веќе има рекордни пет милиони заразени со новиот коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на заразата не успеаја. Иако постои притисок...
ЗАБАВА

Научници: Јавниот превоз сепак не е главно легло на зараза од коронавирусот

admin
Можеби автобусите, возовите и авионите не се главно жариште на коронавирусот се новите тврдења на научниците. Имено, новата студија тврди дека, со прописно социјално дистанцирање...
ЗАБАВА

Објаснување од доктор: Кога луѓето заразени со коронавирус се најопасни за околината?

admin
Доктор Верица Јовановиќ, директорка на Институтот за јавно здравје на Србија „Милан Јовановиќ Батут“ објасни колку луѓе може да инфицира едно лице заразено со COVID19...
ЗАБАВА

Еве што се појавува на кожата по 12 дена од заразата со Ковид-19

admin
Истражувањето поврзано со влијанието на коронавирусот врз кожата, спроведено во Шпанија, покажало дека на 12-тиот ден од заразувањето со ковид-19, на одредени делови од телото...