vesti24.mk

Tag : зачини

ЗАБАВА

Чај од мешавина на зачини го зајакнува имунитетот и ја топи тежината: Русите го пијат цело време, еве што мислат тие за овој напиток !

admin
Необичен чај кој е комбинација на индиски зачини и топло млеко прави чуда за имунитет. „Масала“, збор што е синоним за мешавина на индиски јазик,...
ЗАБАВА

Три зачини полезни за дишните органи

admin
Бројни научни истражувања покажаа дека консумирањето одредени видови храна и пијалаци му помага на телото да се ослободи од штетните материи. Следуваат три зачини кои...
ЗАБАВА

Овие зачини се можеби чудни, но нема да верувате колку се корисни за мозокот

admin
Зачините имаат супермоќ затоа што покрај тоа што ѝ даваат вкус и друга димензија на храната, тие се полни со антиоксиданти корисни за функцијата на...
ЗАБАВА

Моќна комбинација: Два зачини кои може да ви го спасат животот

admin
Освен што го спречува ширењето на карциномот, оваа комбинација ги ублажува и болките, а ги намалува и симптомите на депресија. Куркумата е зачин кој има...
ЖИВОТ ЗАБАВА

Комбинацијата од овие два зачини може да ви го спаси животот

admin
Научните истражувања покажале дека комбинацијата на овие два зачини има исклучителни лековити дејства. Куркумата е зачин кој има многу корисен ефект врз организмот. Меѓутоа, телото...