vesti24.mk

Tag : заштитни маски

ЗАБАВА

Еко-катастрофа: Потребни се 450 години за да се разградат маските

admin
Се проценува дека 1,56 милијарди заштитни маски оваа година завршиле во океаните ширум светот поради пандемијата „Covid-19“, што остава сериозни последици врз морските животни и...
ЗАБАВА

Зошто некои луѓе упорно одбиваат да носат маска, еве што велат научниците!

admin
Епидемиолошките мерки станаа нормална појава низ целиот свет. И додека повеќето луѓе сè уште ги следат овие мерки, носат маски, држат дистанца и често ги...
ВЕСТИ

Лекцијата никако да ја научат македонските граѓани- висока бројка на изречени казни поради неносење на маски

admin
Во текот на изминатото деноноќие (30/31.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистриран е 761 прекршок....
ЗАБАВА

Унгарски диригент направи заштитни маски кои ја подобруваат акустиката

admin
Унгарскиот диригент и композитор Иван Фишер направи заштитни маски кои го подобруваат квалитетот на звукот и кои ќе им овозможат на посетителите на концертите за...
ЗАБАВА

Роботот „Пепер“ нѐ потсетува да носиме заштитни маски (ВИДЕО)

admin
Инженери од мултинационалниот конгломерат „Софт-бенк роботикс“ дизајнираа робот што во продавница, на пр., може да забележи дали луѓето носат маски за заштита од коронавирус… И,...
ВЕСТИ

Полицијата казнува на секој чекор- еве колку граѓани се казнети за 24 часа поради неносење маски

admin
Во текот на изминатото деноноќие (24/25.07.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 418...