vesti24.mk

Tag : зелка

ЗАБАВА

ФОТО+ВИДЕО: Ветеринари со мајонез спасиле отруени желки

admin
Желки кои се спасени откако биле прекриени од нафта на израелски брег, добиваат мајонез како лек. Надлежните од Национиот центар за спасување на морски желки...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Знаете дека е здрава, но овие својства на зелката ќе ве изненадат

admin
Зелката има безброј полезни својства за здравјето на организмот. Поставувањето на лист од зелка на челото може да ја смири болката во главата. Зелката е...
ЗАБАВА

На Соломонските Острови: Биолози открија желка што свети ноќе

admin
Околу Соломонските Острови, поморски биолози открија нов вид желки кои светат в мрак и имаат необична способност за биофлуоресценција, односно емитуваат светло во различни бои,...
ЗАБАВА

Желка тешка 60 килограми уловена кај Саранда (ВИДЕО)

admin
Албански рибари во своите мрежи во приморскиот град Саранда уловија морска желка од реткиот вид Драгуа, тешка 60 килограми. По евидентирањето од страна на стручни...
ЗАБАВА

Поучна приказна: Немој никогаш, никого да присилуваш на нешто

admin
Едно момче шетало на патот и пронашло желка. Возбудено ја земало во раце и со воодушевување ја вртело на сите страни. Во истиот миг таа...