vesti24.mk

Tag : земја

ЗАБАВА

Астероид со големина на стадион се приближува кон Земјата

admin
Астероид со големина на фудбалско игралиште ќе ѝ се приближи на Земјата денеска, соопшти истражувачкиот центар на НАСА – ЈПЛ (Лабораторија за млазен погон). Се...
ЗАБАВА

Оваа земја годишно ја посетуваат само 150 туристи

admin
Верувале или не, дури 30 проценти од интернационалните патувања се одвиваат во само пет земји: Шпанија, Кина, Италија, САД и Франција. Дури 20 земји заземаат...
ЗАБАВА

ВИДЕО: Астероид кој е наречен по име на египетскиот бог на хаосот, се приближива кон Земјата

admin
Астероидот со име Апофис, крстеп по египетскиот бог на хаосот, се приближува кон Земјата. Научниците пресметале кога тој би можел да стигне до нашата планета....
ЗАБАВА

Земјата соочена со магнетна бура

admin
Слаба магнетна бура почна утрово на Земјата, според Лабораторијата за рендгенска астрономија на Сонцето при Физичкиот институт на Академијата на науките (ФИАН) во Москва. „Во...
ЗАБАВА

Астероид ќе мине крај Земјата ден пред американските претседателски избори

admin
Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја. Како што се наведува, дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1“,...
ЗАБАВА

Земјата од 1994 година изгубила 28 трилиони тони мраз

admin
Од 1994 година од површината на Земјата се изгубени вкупно 28 трилиони тони мраз, а до овие податоци дојдоа британските научници кои користеле сателити за...
ЗАБАВА

Крај Земјата мина астероид, најблиску досега

admin
Изминатиов викенд, астероид во дијаметар од три метри мина покрај Земјата, на оддалеченост од помалку од 3.000 километри. Астрономите го забележаа астероидот шест часа откако...
ЗАБАВА

Алармантно предупредување: Ако луѓето не покажат повеќе грижа за Земјата, „незапирливиот колапс“ е сѐ поблизу

admin
Со растот на бројот на населението на Земјата и со прекумерната сеча, како што сметаат научниците, шумите би можеле речиси целосно да исчезнат. Теоретските физичари,...
ЗАБАВА

Астероид ќе мине покрај Земјата во август

admin
Астероидот „2009 Пи-кју-1“ ќе мине крај Земјата во август, но не претставува опасност за нашата планета, нагласи рускиот астрофизичар Јури Балега. Потпретседателот на Руската академија...
ЗАБАВА

ВИДЕО: Група астероиди и се закануваат на Земјата

admin
Американската вселенска агенција НАСА, сооптши дека наскоро пет астероиди ќе поминат покрај земјата. Истовремено системот на агенцијата кој ги прати астероидите, стравува од удар, но...
ЗАБАВА

Сакал да докаже дека Земјата е рамна плоча, па загинал во сопствената аматерска ракета (ВИДЕО)

admin
Мајк Хјуз, приврзаник на теоријата дека Земјата е рамна плоча, загина во саботата додека ја лансирал ракета што ја направил самиот, јави Си-Ен-Ен. „Нашите мисли...
ЗАБАВА

Астероид се приближува кон Земјата, НАСА предупредува на внимателност

admin
Националната управа за воздухопловство и вселена го следи астероидот 2002 PZ39 кој се движи кон Земјата со брзина поголема од 57.240 km/h и се смета дека...