vesti24.mk

Tag : земјотрес

ВЕСТИ

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве каде бил епицентарот на земјотресот кој вечерва ја стресе Македонија

admin
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 20 часот и 40 минути, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар со епицентар...
ВЕСТИ

Мицкоски со телеграма со сочувство до Хрватска и хрватскиот народ за жртвите од земјотресот

admin
Со големо жалење и тага ги примив потресните вести за катастрофата предизвикана од големиот земјотрес кој се случи во Загреб. Нашиот народ стои рамо до...
ВЕСТИ

Нема пријавени штети од земјотресот што го погоди гостиварскиот регион

admin
За сега не се пријавени штети од силниот земјотрес што го стресе подрачјето на Гостивар рано утрово. Епицентарот на земјотресот беше во Леуново, на територијата...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

И ПРЕД ЕДНА ГОДИНА ИСТО ТАКА СЕ ТРЕСЕШЕ МАКЕДОНИЈА-  утрово повторно силен земјотрес!

admin
Граѓаните на Македонија пред неколку секунди беа разбудени од силен земјотрес кој беше почувствуван речиси на целата територија на земјата. Според најновите информации според ЕМСЦ...
ЗАБАВА

Британски научници развиле модел што полесно ќе предвиди земјотреси

admin
Научниците од Единбург создадоа нов математички модел за кој веруваат дека ќе го подобри начинот на кој се предвидуваат земјотреси. Геолозите од центарот Лајл што...
ВЕСТИ

Земјотрес вечерва ја здрма Македонија- еве во кои градови се почувствува

admin
Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 20 часот...
ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Струга

admin
Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван вечерва во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, соопшти дека земјотресот...
ЗАБАВА

Тажна приказна по земјотресот во Индонезија: Го жртвувал својот живот за да спаси авион со стотина патници и пилотот, па скокнал во смрт

admin
Индонезискиот контролор на летање Антониус  Ганаван Агунг (21) го жртвувал својот живот за безбедно полета авион полн со патници по катастрофалниот земјотрес и цунами. Кога...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја стресе Македонија

Ferad Aruc
Земјотрес со јачина од 5,4 степен попладнево во 17 часот и 38 минути ја погоди Албанија. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот бил на 41...