vesti24.mk

Tag : Илинден

ВЕСТИ

Комитската коњаница тргна на пат кон Мечкин Камен, Мицкоски порача дека традицијата е нашето дефинирање (ВИДЕО)

admin
Коњичкиот марш кој започна во 17 часот од паркот „Јане Сандански“,  ќе заврши на 2 Август во Крушево, каде што коњаниците ќе положат цвеќе на...
ВЕСТИ

Шуковски од здружението „Илинден“во Канада: Ако на 12-ти април не се свестиме за спас на Македонија, тогаш се’ ќе биде залудно!

admin
Во Македонија, за да конечно огрее сонцето, македонскиот народ треба да се свести и на 12-ти април да излезе на гласање, вели во интервју за...
ВЕСТИ

Присутните на Мечкин Камен скандираа: „Северна, Северна“! (ВИДЕО)

admin
На Мечкин Камен се чествуваше денес големиот македонски празник Илинден. Владината делегација која го одбележа таму овој ден, ја предводеше премиерот Зоран Заев. Граѓаните кои...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Мртов ш….р, добар ш….р“, на Мечкин Камен

Ferad Aruc
Навредливиот националистички слоган „Мртов ш….р, добар ш….р“, ечеше на Мечкин Камен во Крушево за време додега делегацијата на Владата положуваше венец пред споменикот на паднатите...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Иванов упати тешки зборови од Мечкин Камен: Со договорот правно се укинува

Ferad Aruc
Републиката е на народот, од него извира сувереноста и во него се слева, Република Македонија не е приватна сопственост за некој да тргува со неа,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ИВАНОВ СО ПОВИК ДО ГРАЃАНИТЕ:Претседателот Иванов ги повика граѓаните на 2 август да дојдат на Мечкин Камен во Крушево на државната прослава на Илинден каде што тој ќе има свое обраќање.

Ferad Aruc
Тој испраќајќи ги коњаниците во петокот, потенцираше дека слободата не се освојува еднаш, туку секој ден и постојано. – Ја користам оваа прилика, во предвечерјето...