vesti24.mk

Tag : Илија Димовски

ВЕСТИ

Димовски: Клучно е да се даде одговор кои податоци од пописот ќе се користат за да се утврдат колективни права на граѓаните 

admin
Овој модел по кој планираат да го спроведат пописот е невиден, дијаспора се попишува со апликација, а меѓународните стандарди велат се попишува резидентно население кое...
ВЕСТИ

Димовски: Власта потфрли со справување со кризата, не се набавени вакцини за сезонскиот грип и не се знаат кластерите на новозаразени

admin
Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на ТВ Телма, вели дека критиките на опозицијата за справување на власта...
ВЕСТИ

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ со двајца независни кандидати на носители на листи, покажа голема отвореност спрема надворешни лица 

admin
За прв пат ВМРО-ДПМНЕ излезе со две жени носителки и двајца независни кандидати како носители на листа. Според екс пратеникот Илија Димовски, кој беше гостин...
ВЕСТИ

Димовски: СЈО и ЈО се комплетно претворени во штабови на СДСМ

admin
Правдата и законите треба да важат еднакво за сите. -Јас ќе споменам еден предмет кој излезе во јавноста пред два месеци, во оној познат италјански...
ВЕСТИ

Димовски: Денеска се изврши тежок фалсификат со предлог законот за јавно обвинителство

admin
Пратеникот Илија Димовски на собраниската седница посочи дека денеска се изврши тежок фалсификат со предлог законот за јавно обвинителство бидејќи премиер нема право да биде...
ВЕСТИ

Димовски: Јасно е дека судството е под притисок на обвинителството и политиката

admin
Судството е под силен притисок и од обвинителството и од политика, вака пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ја коментира реакцијата на обвинителката Вилма Русковска за...
ВЕСТИ

Димовски: Да кажувате дека парите се враќаат кај граѓаните е иста онаа лага која СДСМ им ја ветиле на Арачиновци- наместо канализација им ветила авијација

admin
Се зголемуваат данокот на девидендите, на закупнини – значи повеќе се зема пари од граѓаните, зголемен е персоналниот данок, зголемени се акцизите, по тој основ...
ВЕСТИ

Димовски: СДСМ го користи обвинителството како алатка за остварување на политички цели

admin
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во дебатната емисија 24 анализа на ТВ 24 изјави дека СДСМ со преземањето на власта и со формирањето на СЈО,...
ВЕСТИ

Димовски: Прашање е дали нашиот премиер може да ја обавува својата функција и да поседува безбедносен сертификат

admin
Ние тука треба да дебатираме дали нашиот премиер може да ја обавува својата функција, дали треба да поседува безбедносен сертификат, дали кабинетот на премиерот ја...
ВЕСТИ

Димовски: После скандалот со руските комичари никој од меѓународни партнери нема да има доверба во следните разговори со премиерот на Република Македонија

admin
Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски истакна дека после скандалот со руските комичари, веќе никој од меѓународните партнер нема да има доверба во следните...
ВЕСТИ

Димовски: Вкупно 6,39 денари повеќе за секое литро гориво благодарение на политички одлуки на оваа власт

admin
Вкупно 6,39 денари повеќе за секое литро гориво благодарение на политички одлуки на оваа власт… пишува пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на Твитер. +1,20 ден...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јанкулоска и Илија Димовски бараат спас во помилувањата на Иванов

admin
Помилуваните ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети во предметот „Титаник” на специјалното јавно обвинителство бараат спас од судењето со одлуките за помилување кои ги даде...
МАКЕДОНИЈА

Џафери до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Седнете и уживајте!

Ferad Aruc
Врева, дофрлувања, тропање по маса и меѓусебни довикувања во собраниската сала го одбележаа денешното враќање на опозицијата во парламентот. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои поднесоа...