vesti24.mk

Tag : Име

ЗАБАВА

Бремена жена се шокирала кога сопругот и предложил име за нивното дете: „Ова е пречудно!”

admin
Една бремена жена и нејзиниот сопруг наскоро треба да добијат ќерка. Но, за разлика од многу родители за кои изборот на име е предизвик, овој...
ЗАБАВА

Денес им е именден: Какви се тие кои се викаат Јована и кое е значењето на ова име?

admin
Денеска се празнува името и делото на Свети Јован Крстител. Именден празнуваат сите оние кои го носат неговото име- Јован, Јована, Јоана, Јовица, Јанкула… Името...
ЗАБАВА

Kолку луѓе во светот имаат исто име и презиме како вашето? Дознајте со неколку кликови!

admin
Дали ве интересира колку луѓе на светот имаат исто име и презиме како вашето? Оваа апликација ќе ви открие се Се што треба да направите...
ЗАБАВА

Нејзиното име е Корона и поминува низ непријатности поради тоа

admin
Жена од Манчестер во Велика Британија, која го добила името по нејзината бабица, вели дека секој ден се бори со дискриминација поради своето име, пренесува...
ЗАБАВА

Исланѓаните не смеат да го крстат детето Луцифер, ова е листата на забранети имиња

admin
На родители од Исланд неодамна им било забрането да го именуваат синот Луцифер, оти тоа се наоѓа на листата забранети имиња во оваа земја. Оваа...
ЗАБАВА

Ова име е најпопуларно во светот: Го има и во Македонија, а еве какво е неговото значење

admin
Најпопуларното име за девојче во светот е Софија. Токму ова име е најчесто во осум од 49 земји во светот. Мексико, Русија, Италија, Швајцарија, Естонија,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Европратеникот Кукан: Најтешкиот дел не името, туку Уставот, јазикот, културата, сите тие работи

admin
Европратеникот од демохристијанската група ЕПП, Едуард Кукан за МИА вели дека политичарите прво треба да ја подготват јавноста пред да го објават договорот за името,...
ЗАБАВА

Ова е омиленото име на родителите, најчесто го избираат за своето дете

admin
Иако омилените имиња за бебиња низ земјите во светот се разликуваат, постојат меѓународни поклопувања. Една страница на интернет откри кое е најомиленото име за бебе...
МАКЕДОНИЈА

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

Ferad Aruc
Внатрешна македонска револуционерна организација (ВМРО) – Бугарско национално движење од соседна Бугарија го објави својот став во врска со денешните протести во Солун поради името...