vesti24.mk

Tag : историја

ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Предавничките политики на Заев продолжуваат, да им угоди на бугарските власти сега ќе укинувал историја во основните школи

admin
Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека брзо поминал периодот кога Заев глумел лажен патриот, пак си се врати во водите каде игра најдобро, а тоа се предавничките...
ВЕСТИ

Митко Панов: Со новиот концепт се бришат учебниците по историја, тоа фрла сомнеж заради условеноста со евроинтеграциите

admin
Она што де факто ќе се случи е дека нема повеќе да има учебници по историја и изненадувачки е што концептот го планираат за наредната...
ВЕСТИ

Јакимовски: Чепкањето во историјата ќе биде крајот не само на Зоран Заев туку и на СДСМ

admin
Претседателот на Граѓанската опција за Македонија која е дел од коалицијата „За обнова на Македонија, Стевчо Јакимовски на протестот пред македонската Влада, порача дека во...
ВЕСТИ

Груевска Маџоска и Котлар со ист став: Заев има единствен план а тоа е распродажба на нашата историја, јазик и идентитет

admin
Професорките Симона Груевска Маџоска од Институот за македонски јазик и Наташа Котлар од Институтот за национална историја се на ист став во однос на Договорот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

КАРАКАМИШЕВА:По кој член од Уставот пратениците го имаат право да менува вековно име, идентитет на Македонците, државјанство, култура, историја, традиција?

Ferad Aruc
Професорката на Правниот факултет во Скопје, Тања Каракамишева смета дека власта повторно го крши правото и носи фалична одлука за распишување на референдум. Таа својот...