vesti24.mk

Tag : истражување

ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Секој трет прележан ковид пациент има невролошки или психијатриски проблем, ова се најчестите појави

admin
Во студија која опфатила 23.000 испитаници, од кои најголем дел од САД, е утврдено дека на секој трет преживеан ковид пациент, шест месеци по лекувањето...
ЗАБАВА

Научници од Глазгов открија: Вирус кој предизвикува настинка го забавува Ковид-19

admin
Вирус кој предизвикува обична настинка може ефикасно да спречи коронавирус да дојде во организмот, тврдат научиците од Универзитетот во Глазгов. Познато е дека вирусите се...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Починати од Ковид-19 го имале вирусот во срцето

admin
Три четвртини од починатите од коронавирус го имале вирусот во срцето, покажува најновото истражување на срцевото ткиво. Како што објави американскиот магазин Сајенс починатите пред...
ЗАБАВА

Ако иста долна облека носите со години веднаш да ја исфрлите: Претставува потенцијална опасност по здравјето!

admin
Стручњаците се повеќе говорат околу опасностите кои може да се пренесат преку носењето на еден исти долна облека со години. Што се однесува до колекцијата...
ЗАБАВА

Истражување: Излекуваните пациенти од Ковид-19 се заштитени најмалку шест месеци

admin
Повеќето пациенти со коронавирус создаваат антитела кои ги штитат од повторно заразување најмалку шест месеци, покажуваат резултатите од најновото истражување, пишува лондонскиот весник „Гардијан“. За...
ЗАБАВА

Истражување: Ковид-19 е речиси трипати посмртоносен од грипот

admin
Околу една година од почетокот на пандемијата, јасно е дека новиот коронавирус е посмртоносен од сезонскиот грип, се наведува во денеска објавената научна студија која...
ЗАБАВА

Истражување: Секое четврто лице во светот можеби нема да добие вакцина против Ковид-19 до 2022 година

admin
Речиси едно од четири лица може да не примаат вакцина против Ковид-19 барем до 2022 година затоа што богатите земји со помалку од 15 проценти...
ЗАБАВА

Ново истражување открива: Коронавирусот за првпат не се појавил во Вухан, Кина

admin
Според најново истражување, коронавирусот бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на вирусот,...
ЗАБАВА

Научниците развиваат спреј за нос против КОВИД-19

admin
Истражувачи од Универзитетот во Пенсилванија во соработка со биотехнолошката компанија „Регенерон“ испитуваат дали технологијата развиена за генска терапија може да се користи во спреј за...
ЗАБАВА

Истражување: Лек за ревматоиден артритис помага на тешко болни од Ковид-19

admin
Лекот за ревматоиден артритис Тоцилизумаб лекува сериозно заболени луѓе кои страдаат од Ковид-19, покажува истражувањето на научниците од Велика Британија и Холандија, јави Би-Би-Си. Научници...
ЗАБАВА

Излекуваните од ковид имаат симптоми и седум недели отпосле, еве што им се случува

admin
Повеќе од две третини од излечените пациенти кои биле хоспитализирани поради инфекцијата, имаат долготрајни симптоми и седум недели подоцна, покажува новото истражување. Извештаите за таканаречениот...
ЗАБАВА

Истражување: Хашишот е 25 отсто посилен од пред 50 години

admin
Хашишот е речиси 25 отсто посилен отколку пред половина век, според големото меѓународно истражување објавено од Гардијан. Истражувачите од Универзитетот во Бат анализирале податоци од...
ЗАБАВА

Истражување: Носењето заштитни маски ја намалува смртноста од коронавирусот

admin
Истражување спроведено од американскиот Универзитет во Вандербилт покажа дека носењето маски ја намалува стапката на смртност од вирусот во некои подрачја најмалку двапати. Во раните...