vesti24.mk

Tag : исхрана

ЗАБАВА

Што се случува во телото ако не јадете месо еден месец: Нутриционист открива сѐ, а една работа е најважна!

admin
Ако сте љубопитни и ве интересира што би се случило ако не јадете месо некое време или размислите да се испробате и видете како ќе...
ЗАБАВА

Нутриционистите тврдат: Еве како треба да се хранат жените по 50-та година

admin
По 50-годишна возраст, сè се менува, метаболизмот се забавува, телото ги губи мускулите, коскената маса се разредува, а кожата брзо се влошува. За да се...
ЗАБАВА

ТРЕНДOВИ НА ИСХРАНА ЗА 2021 година: Короната ги промени нашите навики – вака ќе се храниме од сега

admin
Пандемијата на корона вирусот си го направи своето, па промените во овој аспект на животот се забележуваат. По многу други предвидувања за оваа година, дојдовме...
ЗАБАВА

Три магични промени кои ќе му се случат на вашиот организам кога ќе престанете да јадете бел леб

admin
Лебот е за многумина омилена намирница без која не може да се замисли денот. Но, исто така оваа јаглехидратна „бомба” доаѓа во различни облици од...
ЗАБАВА

Весникот „Миди либр“ открива што сакаат за исхрана Брижит и Емануел Макрон во Елисејската палата

admin
Гијом Гомез, готвач во Елисејската палата, даде неколку детали за исхраната на претседателскиот брачен пар Макрон. Исхрана која е полесна во калориите и за буџетот...
ЗАБАВА

Скопскиот стартап DishWish ќе Ве храни здраво додека сте на работа или дома!

admin
DishWish е нова компанија чија цел е да Ви обезбеди здрава и вкусно подготвена хроно, вегетаријанска и друг вид на исхрана додека сте на работа или...
ЗАБАВА

Што се случува во телото кога не јадете месо?

admin
Диететичарката и нутриционистка Рејчел Хокинс вели дека е многу важно пред да станете вегетаријанец, да ги имате сите потребни информации за нутриентите и витамините. Таа...
ЗАБАВА

Каква исхрана треба да практикувате за време на новогодишните празници- држете се до овие 5 правила

admin
Празничниот период кој зафаќа добар дел од декември и јануари може во голема мера да ја наруши нормалната исхрана, со богатите и примамливи празнични трпези....
ЗАБАВА

Мени според годините: Прилагодете ја исхраната според возраста- еве како

admin
Како што е случајот со сите сегменти од животот, така и исхраната треба да се прилагоди според возраста. Прочитајте како. Од 20 до 30 години...
ЗАБАВА

Сакате подобра концентрација? Еве со што треба да се храните

admin
Дали понекогаш се будите уморни? Дали чувствувате дека ви е тешко да се сконцентрирате повеќе од неколку минути? Иако, најлесно е да се обвинат годините,...
ЗАБАВА

Нутриционистите откриваат: Кој оброк да го избегнувате ако сакате да ослабнете

admin
Ако сте еден од оние кои сакаат да изгубат тежина, појадокот дефинитивно не треба да биде најважниот оброк во денот, се наведува во статијата објавена...