vesti24.mk

Tag : календар

ЗАБАВА

Доаѓа најкраткиот месец: Зошто февруари има само 28 денови?

admin
На секои четири години има 29, но сепак февруари има помалку од другите месеци во календарот. Сите го сметаат јануари за најдолгиот месец бидејќи е...
ЗАБАВА

Милион луѓе го погледнаа овој календар: Еве што ќе се случи во февруари 2021 година (ФОТО)

admin
Овој февруари на календарот ќе изгледа многу „смирувачки“ Група на Твитер забележа нешто интересно за февруари 2021 година. Имено, февруари 2021 година започнува во понеделник...
ЗАБАВА

Ова сигурно не сте го забележале: Голема грешка во календарите, месеците имаат погрешни имиња

admin
Во целиот свет се употребуваат имиња на месеци установени во календарот на стариот Рим пред повеќе векови. Меѓутоа, тие називи се недоследни и самите се...