vesti24.mk

Tag : Кина

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

САД може да ја забрани апликацијата Тик Ток

admin
Американските власти имаат намера да ја забранат кинеската популарна апликација ТикТок на територијата на САД, изјави денеска државниот секратар Мајк Помпео за телевизијата Фокс Њуз. Според достапните информации,...
ЗАБАВА

ФОТО: Кој е првиот сериски убиец? На список имал троцифрен број на жртви

admin
Кога ќе разгледаме низ историјата постои рекорден број на сериски убијци со многу крвави злосторства. Меѓутоа сте се прашале ли кој бил првиот? Епа Лиу...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Индија забрани 59 кинески апликации, меѓу нив се најде и ,,Тик-Ток’’

admin
Забраната започна од 15 јуни оваа година, откако по индиските и кинеските судири починаа најмалку 20 војници, а повеќе од 75 се повредени. Владата на...
ЗАБАВА

Лекарите во Кина заиграа од среќа: Играа балет пред болницата од која излегоа излекувани пациенти

admin
Тие со денови неуморно се бореа против коронавирусот на „првата борбена линија“, а потоа моментот на одмор го искористија за да танцуваа дел од балетот...
ЗАБАВА

ФОТО: Кинезите објавија прва фотографија од смртоносниот коронавирус

admin
Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус кој уби најмалку 26 лица и зарази над 800....
ЗАБАВА

ФОТО: Бекам отвора хотел во Кина, шеф на кујна Гордон Рамзи

admin
Некогашниот англиски фудбалер Дејвид Бекам соопшти дека ќе отвори хотелски комплекс, во автономната област Макао во Кина позната како „Источниот Лас Вегас”. Комплексот на своето...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Кина работи на 6-Г технологија

admin
Кина започна истражувања околу мобилниот интернет од шестата генерација – 6-Г. Имено, кинеското Министерство за наука и технологија синоќа соопшти дека е основана и работната...
ЗАБАВА

ВИДЕО: На мајката поважен и беше мобилниот отколку детето- додека се џареше во него, ќерката падна во езеро

admin
Благодарение на херојскиот подвиг на еден полицаец спасено е девојчето кое падна во езерце со риби додека нејзината мајка стоела покрај неа. Имено, девојчето и...
ЗАБАВА

Кинески хирург изврши прва операција во светот на мозок од далечина преку 5G технологија (ВИДЕО)

admin
Кинески хирург изврши прва во светот операција на мозок од далечина благодарение на 5G технологија, врз пациент кој бил на 3.000 км. од лекарот. Д-р...
ЗАБАВА

Кинеските деца ќе ја дочекаат Новата година со епизода од „Прасето Пепа“

admin
Кина утре го прославува почетокот на Годината на свињата, а за најмладите тоа ќе биде посебна можност да погледнат нова епизода од популарниот британски цртан „Прасето...
ЗАБАВА

Татко и ќерка со автомобил слетале во река: Мислеле дека им нема спас, но потоа следуваше чудо

admin
Автомобил во кој биле татко и ќерка влетал во река во кинеската провинција Хунан. Водата набрзо почнала да навлегува, па биле заглавени. За среќа, во...
ЗАБАВА

Новото кинеско чудо го шокираше светот: Вијадукт на 3 ката, долг 30 километри, во воздуг го држат 7.000 тони челик

admin
Трикатниот вијадукт на делницата од автопатот на планината Тианлонг, висок  1.370 метри, стана главна атракција во Кина. Мостот на северозападот од Кина стана главна точка...
ЗАБАВА

Оваа земја може да ја тргне Франција од тронот и да стане најпосакувана туристичка дестинација

admin
До 2030 година Кина може да ја истисне Франција од првото место по посетеност и туризам, посочува новиот извештај на Евромонитор Интернајшнл. Туризмот моментно е...