vesti24.mk

Tag : Ковид-19

ВЕСТИ

Со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат лица под 60 години, најавена нова ковид терапија

admin
Вакцината на „Астра Зенека“ во земјава нема да се дава на лица помлади од 60 години. Одлуката ја донесоа нашите здравствени власти откако го разгледаа...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Секој трет прележан ковид пациент има невролошки или психијатриски проблем, ова се најчестите појави

admin
Во студија која опфатила 23.000 испитаници, од кои најголем дел од САД, е утврдено дека на секој трет преживеан ковид пациент, шест месеци по лекувањето...
ВЕСТИ

Професор Трајковски: Никогаш не е доцна за акција, но очигледна е стратегијата на здравствените власти да не го сопираат заразувањето, туку да ја зголемуваат прележаноста

admin
Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот на својот Фејсбук профил пишува дека...
ЗАБАВА

Научници од Глазгов открија: Вирус кој предизвикува настинка го забавува Ковид-19

admin
Вирус кој предизвикува обична настинка може ефикасно да спречи коронавирус да дојде во организмот, тврдат научиците од Универзитетот во Глазгов. Познато е дека вирусите се...
ВЕСТИ

Продолжува полицискиот час, ќе се утврдува дали се потребни дополнителни мерки

admin
Полицискиот час од 22 до 5 часот, кој истекуваше денеска, ќе продолжи да важи. Комисијата за заразни болести следните денови, согласно епидемиолошките анализи ќе утврди...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Починати од Ковид-19 го имале вирусот во срцето

admin
Три четвртини од починатите од коронавирус го имале вирусот во срцето, покажува најновото истражување на срцевото ткиво. Како што објави американскиот магазин Сајенс починатите пред...
ЗАБАВА

Мачка заболе од британскиот сој на коронавирусот: Се заразила од сопственикот, има исти симптоми како луѓето

admin
Ветеринари го откриле првиот случај на зараза со британскиот сој на коронавирус кај мачка која живее во семејство во Новара, Италија. Сопствениците на домашното милениче...
ВЕСТИ

Не се исклучува можноста за карантин: Болниците полни со пациенти, близу 14.000 активни случаи

admin
Иако имаме балансиран систем на рестрикции, не се исклучува можноста карантин, поголемите пратки вакцини се очекуваат на 31 март и 15 април Се очекува вакцините...
ЗАБАВА

ВИДЕО: Баба се вакцинирала против коронавирус, од лекарот добила рецепт кој го расплака светот

admin
Џесика Шо на Твитер објавила фотографија со лекарски рецепт кој го добила нејзината мајка откако се вакцинирала против коронавирус и расплака многумина. На рецептот докторот...
ЗАБАВА

Истражување: Повозрасните лица со поголеми шанси за повторно заразување со Ковид-19

admin
Повеќето луѓе кои оздравеле од Ковид-19 се заштитени најмалку шест месеци од повторно добивање инфекција, но повозрасните луѓе имаат поголема веројатност повторно да заразат отколку...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук воведува ознаки на објавите за вакцините против коронавирус

admin
Фејсбук ќе додава информативни ознаки на објави за вакцините против коронавирус, во рамки на кампањата за борба против дезинформации поврзани со пандемијата. Извршниот директор на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

РАСТЕ БРОЈОТ: Над 11.600 активни случаи на коронавирус, 3.319 починати лица

admin
По порастот од над илјада новозаболени од Ковид-19, вчера Министерството за здравство регистрираше 541 нов случај на корона вирусот од направени 2.789 тестирања. Повеќе од...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Расте бројот на новозаболени од Ковид-19, близу 10.000 активни случаи

admin
Во скопската поликлиника „Јане Сандански“ вчера почна вакцинацијата со руските вакцини „Спутник В“. До вчера попладнето беа вакцинирани околу 120 лица. Во исто време продолжи...