vesti24.mk

Tag : коронавирус

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

admin
Една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот Ковид-19 немаат симптоми. Според податоците на Институтот за јавно здравје најчестиот симптом е температура, која ја...
ЗАБАВА

Ново истражување: Коронавирусот може да предизвика Паркинсонова болест

admin
Три различни научни студии во светот дојдоа до истиот заклучок – некои од пациентите по заразата со корона вирус заболеле од Паркинсонова болест. Претходно биле...
ВЕСТИ

Само 4 средни училишта добија дозвола за настава со физичко присуство во сите 4 години

admin
169 училишта добија согласност за настава со физичко присуство и во повисоките одделенија. Дозвола за редовна настава од 1 ви октомври добија само 4 средни...
ВЕСТИ

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

admin
Вкупно 16 ракометари се заразени со ковид-19 во редовите на Работнички. Сите се наоѓаат во изолација и немаат посериозни симптоми. Натпреварот меѓу Работнички и Металург...
ВЕСТИ

Бројот на заразени надмина 17.000, коронавирусот зема 710 жртви од Македонија

admin
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-7, Дебар-4,...
ВЕСТИ

КОВИД-19 беснее во Источна и Јужна Македонија

admin
Бројката на заразени од КОВИД-19 во источна и јужна Македонија е загрижувачка. Според секојдневните извештаи од министерството за здравство може да се увиди дека бројката...
ЗАБАВА

Нова студија открива: Симптомите на Ковид-19 се појавуваат по овој редослед

admin
Една нова студија од Универзитетот во Јужна Калифорнија откри дека симптомите на Ковид 19 обично се појавуваат во одреден редослед. Ова може да им помогне...
ЗАБАВА

Откриена супстанца што место Ковид-19 лекува канцер

admin
Руските научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанца што потенцијално може да се користи за лекување на рак на невробластом. Откритието е...
ЗАБАВА

Денга треска доведува до имунитет против коронавирусот

admin
Луѓето кои имале денга треска најверојатно развиле одреден имунитет на Ковид-19, наведува во проф. Мигел Николелис од Универзитетот „Дјук“ во САД. Американскиот научник во своето...
ЗАБАВА

Коронавирусот ги откажува Виенските балови

admin
Пандемијата на коронавирусот претставува удар и за сезоната на балови во Виена, Австрија. Организаторите најавија откажување на голем дел од свеченостите. Така, според Комитетот на...
ЗАБАВА

Ново шокантно откритие: Голем број луѓе се имуни на коронавирусот, еве што вели СЗО на тоа

admin
Најмалку шест студии укажуваат на постоењето на Т-ќелии реактивни на SARS-CoV-2 кај 20 до 50 проценти од луѓето кои немале контакт со вирусот. До сега...
ЗАБАВА

Овој лек е одобрен за лекување на Ковид-19, за една третина ја намалува смртноста

admin
Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на дексаметазон за лекување на пациентите со Ковид-19 кои имаат проблеми со дишењето. Дексаметазонот може да се користи...
ВЕСТИ

Шокантна статистика: 675 македонски граѓани починаа од коронавирус, се заразиле вкупно 16.274 лица

admin
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-56, Куманово-16, Штип-8,...