vesti24.mk

Tag : коронавирус

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

НОВ ЦРН ДЕН ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа уште 31 лице, регистрирани се 824 нови случаи

admin
Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 313, Куманово – 75, Битола – 59,...
ВЕСТИ

Носењето на заразени пратеници со Ковид-19 во Собранието е казниво дело и кривично се одговара

admin
Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 14 часот ја закажа 32. седница со 21 точка, меѓу кои и Националната стратегија за борба против...
ВЕСТИ

Мицкоски: Имаме потенцијал да учествуваме во производство на вакцини против Ковид-19

admin
Имаме потенцијал и капацитет да учествуваме во производство на вакцина против Ковид-19, смета лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, но во тоа мора да учествува и...
ВЕСТИ

Си изнајмил угостителски објект на Пониква- Осогово и организирал прослава, присуствувале дваесетина лица

admin
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Б.Ј.(40) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените...
ВЕСТИ

Владиките Петар и Агатангел позитивни на коронавирусот – се наоѓаат во болница, еве каква е нивната здравствена состојба

admin
Откако добиле позитивен тест, Владиката Петар и Владиката Агатангел се на болничко лекување во Систина. Оваа информација била потврдена за Сител од страна на Владиката...
ВЕСТИ

„Кога 46 луѓе починуваат поради корона, а премиерот и министерот за здравство возат мотори, тогаш тоа се одлепени убијци на својот народ“

admin
Денес починаа 46 лица, но тоа не ги засега прво повиканите, Филипче и Заев. Тие наместо грижа за здравјето на граѓаните си возат мотори. Не...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

НАЈМЛАДИОТ ПОЧИНАТ ИМАЛ 34 ГОДИНИ: Коронавирусот продолжува да коси во Македонија

admin
Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19. Пријавени се вкупно 46 починати лица: 13 од Скопје...
ВЕСТИ

Професори од средното уметничко алармираат: 15 колеги се заболени, а директорот воведе настава со физичко присуство

admin
Професори од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје преку допис до јавноста се жалат од раководењето на в.д. директорот Филип Фидановски, кој, како што...
ВЕСТИ

Со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат лица под 60 години, најавена нова ковид терапија

admin
Вакцината на „Астра Зенека“ во земјава нема да се дава на лица помлади од 60 години. Одлуката ја донесоа нашите здравствени власти откако го разгледаа...
ЗАБАВА

Стравување од новите мутации: Новиот сој изгледа поопасен од јужноафриканскиот

admin
Нигерискиот сој на коронавирусот, што може да биде поубиствена од јужноафриканскиот вид, доведе до страв по зголемувањето на случаите во Велика Британија, предупредуваат експертите. Заканата...
ВЕСТИ

„Блумберг“: Македонија со ова темпо на вакцинација ќе стекне колективен имунитет за 10 години- последни во регионот

admin
Со ова досегашно темпо на вакцинација, Македонија ќе стекне колективен имунитет за повеќе од 10 години, покажува истражувањето на „Блумберг“. -Во Македонија, најновите податоци покажуваат...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Секој трет прележан ковид пациент има невролошки или психијатриски проблем, ова се најчестите појави

admin
Во студија која опфатила 23.000 испитаници, од кои најголем дел од САД, е утврдено дека на секој трет преживеан ковид пациент, шест месеци по лекувањето...