vesti24.mk

Tag : кофеин

ЗАБАВА

Што се случува со организмот кога утринското кафе ќе го замените со зелен чај?

admin
Зелените чаеви, направени со третирање на свежи листови од чај со пареа или благо загревање, имаат помалку кофеин од црниот чај или кафето, но доволно...
ЗАБАВА

Oд кафе навечер не спиете, а уште ако запалите цигара… Лекар открива ШОК резултати од пушење пред спиење!

admin
Постојат бројни полемики за позитивното, но и штетно влијание на кафето врз здравјето. Некои веруваат дека има корисен ефект врз организмот во умерени количини, други...
ЗАБАВА

Не е само кафето: Ќе се изненадите кои други производи содржат кофеин, често ги користите

admin
Кофеинот е застапен во многу други производи, не само во вашето кафе. Дознајте ги скриените извори на кофеин, почнувајќи од протеинските чоколади до житарките. Што...
ЗАБАВА

Истражување: Кофеинот ја намалува породилна тежина на децата

admin
Бремените жени кои консумираат кофеин, без разлика дали е кафе или чај, раѓаат помали деца отколку оние кои се воздржуваат од кофеинска бременост, според една...
Uncategorized

Како да си помогнете доколку имате сува уста

admin
Долготрајно пиење лекови, инфекции, дехидратација, хемотерапија и радиотерапија се само дел од причините за појава на сува уста (ксеростомија). Оваа состојба се јавува како резултат...