vesti24.mk

Tag : крв

ЗАБАВА

Стравовите ве откриваат: Какви сте како личност според тоа од што се плашите?

admin
Не е лесно да живеете со фобии. Тие не се појавуваат без причина, а многу влијаат на нашата личност и приоритети во животот. Експертите го...
ЗАБАВА

Не ги игнорирајте овие симптоми: Згрутчување на крвта може да биде фатално

admin
Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев...
ЗАБАВА

Ракот на дојка може да се открие пет години пред појавата на првите симптоми

admin
Новиот тест на крвта може да го детектира ракот на дојката пет години пред да се појават првите симптоми на болеста, велат научниците. Тестот, кој...
ЗАБАВА

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

admin
Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на Роуд Ајленд. Жената се пожалила на...
ЗАБАВА

Факти за крвта кои сигурно не сте ги знаеле досега, дел од нив се многу важни

admin
Сите знаеме дека крвниот систем на човечкото тело е многу комплициран и дека без неговото правилно работење телото не би можело да преживее. Сепак, остануваат...
ЗАБАВА

Мора да знаете која крвна група сте, прочитајте зошто е тоа многу важно

admin
Крвната група е наследна и непроменлива карактеристика на сите луѓе. Таа може да влијае на целиот ваш живот, но многу луѓе сепак не знаат која...
ЗДРАВЈЕ

10 намирници кои го зголемуваат нивото на хемоглобин во крвта

admin
Сигурно сте чуле за хемоглобин, но знаете ли која е неговата функција во организмот? Овој протеин и дава боја на црвените крвни клетки. Главна состојка...