vesti24.mk

Tag : криптовалута

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Трговец со криптовалути порачува: Следниот месец ќе има експлозија на Биткоинот

admin
Познат трговец со криптовалути предвидува дека следниот месец се очекува „експлозија“ на биткоинот. Потенцијално, Биткоинот би можел да го достигне своето највисоко ниво на почетокот...
ЗАБАВА

Биткоинот официјална валута, оваа држава од септември го воведува како легално средство за плаќање

admin
Ел Салвадор е првата држава во светот која биткоинот го воведува како официјална валута. Од септември криптовалутата биткоин ќе биде легално средство за плаќање во...
ЗАБАВА

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

admin
Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин првпат од 9 август 2019 година достигна 12.000 долари, покажуваат податоците на берзата за криптовалути Коиндеск (Coindesk). Според аналитичарите побарувачката...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук развива својa крипто-валута

admin
Социјалната мрежа „Фејсбук“ развива сопствена крипто-валута со која корисниците на месенџерот „ВатсАп“ ќе можат да извршуваат парични трансфери, пренесе Блумберг, цитирајќи информирани извори. За разлика...
ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Путин пресекол: Русија добива крипторубља, а потоа “збогум” за санкциите

Ferad Aruc
Претседателот на Русија, Владимир Путин, дал налог да се почне со изработка на крипторубљи. Путин е сигурен дека државната криптовалута ќе помогне да се заобиколат...