vesti24.mk

Tag : крстовден

ЗАБАВА

Денеска е голем празник, Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

admin
Денеска е Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден (строг пост). Денешниов празник е органски поврзан со вчерашниот празник, празникот на осветувањето на црквата на Христовото...
ЗАБАВА

Утре се празнува Крстовден: Еве што треба, а што не треба да правите на овој ден

admin
Утре се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на...
ЗАБАВА

Денес е голем празник: Строг пост за Крстовден, ова треба да го направите

admin
Големиот Христијански празник, Крстовден се празнува денес. Верниците овој голем празник го слават во пост, со одење во црква и палење свеќа, се прекрстуваат и...
ЗАБАВА

Утре е голем празник и строг пост: Еве што треба да правите на Крстовден

admin
Утре се празнува големиот Христијански празник, Крстовден. Верниците овој голем празник го слават во пост, со одење во црква и палење свеќа, се прекрстуваат и...
ЗАБАВА

Утре е тежок празник и строг пост: Не се јаде ништо мрсно дури ни растително масло

admin
Утре, на 27 септември, е голем празник Воздвижение на Чесниот крст (Крстовден), Празник на Чесниот Господов крст. Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, Кристијан… Празникот...