vesti24.mk

Tag : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

Бетовен: Редефиниција со Јонијан Илијас Кадеша

admin
Оркестарот на Филхармонија в четврток, во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Бетовен: Редефиниција“ на кој како солист ќе настапи виолинистот Јонијан Илијас Кадеша...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Министерството за култура доцни: Прави нарушување на организацијата и планирањето на работата од страна на издавачите, како и голема неизвесност

admin
Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) реагира на доцнењето на објавувањето на резултатите од Годишниот конкурс за финансирање проекти од национален интерес во културата од областа...
ВЕСТИ КУЛТУРА

На конкурсот за наградата „Роман на годината“ пријавени 40 романи

admin
Во средата, на 20 јануари се конституираше жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културни...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Онлајн промоција на осовременетата „Автобиографија“ на Марко Цепенков по повод стогодишнината од неговата смрт

admin
„Автобиографијата“ на Марко Цепенков, која првпат е адаптирана на современ македонски јазик, ќе биде промовирана вечер на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Токму денеска се одбележуваат 100...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на Илкоски и Имери во Филхармонија

admin
Младите афирмирани уметници – виолинистот Бојан Илкоски и пијанистот Дино Имери, кои како дуо во изминатите седум години имаа заеднички концерти во земјава и во...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт Нова Година – нов почеток! на Филхармонија

admin
Со концертот Нова Година – нов почеток! што ќе се одржи вечер (20.00) Филхармонија ја завршува концертната сезона за 2020 година. Станува збор за несекојдневен...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Отворање на изложба на дела на познати светски уметници „Сета љубов“ во МСУ

admin
Изложба насловена „Сета љубов (All the Love)“ ќе биде отворена од денеска во 16 часот, па се до февруари следната година, во Музејот на современата...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт „Фузија“ во Камерната сала на Филхармонија

admin
Во Камерната сала на Филхармонија вечерва ќе настапат македонските музичари Стојан Димов (кларинет и саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов....
ВЕСТИ КУЛТУРА

Годишнина од формирањето на Народен театар-Битола

admin
На 14 ноември 1944 година во Битола почна со работа професионалниот театар, а за публиката во овој град беше изведена едночинката на Владо Малески –„Петтоимениот...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на Филхармонија со солистот Франческо Тристано

admin
Оркестарот на Филхармонија вечер ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“ на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти – Франческо Тристано од Луксембург. Диригент...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица

admin
Актерите Танкица Стојанова, Ѓорги Трајков и Никола Костадинов со претставата „Умри машки“ од Алдо Николај во режија на Кире Ѓоргиев, а во продукција на струмичкиот...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на гудачкиот квартет „Вива Стрингс” во Кичево

admin
На платото пред Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево вечерва концерт одржа гудачкиот квартет „Вива Стрингс“ од Скопје. – Програмата на овој концерт беше...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Пијано-рецитал на Марија Ѓошевска во Музејот на македонската борба

admin
Во Музејот на македонската борба вечерва ќе се одржи пијано-рецитал на д-р Марија Ѓошевска, редовен професор на Факултетот за музичка уметност. На рециталот, кој е...