vesti24.mk

Tag : Лекови

ЗАБАВА

Ова цвеќе мора да го имате дома, заменува десетина антибиотици

admin
Каланхоето е лековито растение, чии својства се користат кога растението ќе достигне 40-60 сантиметри и кога долната страна ќе стане густа. Растението има антинфламаторно и...
ЗАБАВА

Ова докторите не го кажуваат, а треба да го знаете: Кои намирници не смеете да ги комбинирате со лекови?

admin
Дали сте знаеле дека она што го јадете и пиете може да влијае врз дејството на лековите? Треба да разговарате со вашиот лекар за намирниците кои...
ВЕСТИ

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

admin
На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра...
ЗАБАВА

Заборавете на апчињата, ова е најдобриот природен лек против главоболка

admin
Неиздржливиот притисок во главата можете да го решите со аспирин, но не заборавајте дека тој е синтетички производ кој може да му наштети на вашиот...
ЗАБАВА

Внимавајте каде си ги чувате лековите: Ова е најлошото и најопасно место за домашната аптека!

admin
Пакувањето на секој лек содржи упатство на кое, покрај останатото, пишува и како треба да се чува лекот. Нека не ви биде тешко да го...
ЗАБАВА

4 природни лекови против каснувања од комарци

admin
Го смируваат чешањето, црвенилото, отокот и воспалението на кожата по каснување од комарец Во лето поминуваме повеќе време надвор. Во текот на оваа сезона, многу...
ВЕСТИ

Редовна снабденост со лекови за сите осигуреници: Укинување на квоти за приватни здравствени установи аптеки

admin
Од 1-ви октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството...
ВЕСТИ

Ништо од укинувањето на квоти за лекови!

admin
Фондот за здравствено осигурување одлучи квоти да нема само во аптеките во туристичките места. Исто како за август, така и за септември, нема никаква промена....
Uncategorized

И ТОА Е МОЖНО: 4 причини поради кои мажите одбиваат секс

admin
На сите ни е познат стереотипот дека мажите секогаш се расположени за секс, но постојат ситуации во кои не им е дојдено до водење љубовç...