vesti24.mk

Tag : лек

ЗАБАВА

Овие три рецепти треба да ги знаете, ќе ви помогнат при болки во желудникот

admin
Ослободете се од непријатните симптоми и болки поради зголеменото лачење на киселина во желудникот со домашни препарати. Доколку често страдате од киселина во желудникот не...
ЗАБАВА

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ: Како да се справите со кашлицата?

admin
Еве неколку природни лекови за кашлица кои се прифатени како ефективни: Мед Може да се каже дека медот е најпопуларното и најефикасното средство за ублажување...
ЗАБАВА

ЈАПОНСКИ ЛЕК ЗА НАСТИНКА: Измешајте ги овие ТРИ состојки и ќе добиете моќен еликсир!

admin
Шогаџу, или само чај од ѓумбир, е најпознатиот лек за настинка што се користи на Далечниот Исток. Јапонците од колено на колено го пренесуваат рецептот...
ЗАБАВА

Хималајските габи кријат делотворен лек за рак

admin
Молекула пронајдена во хималајската габа може да претставува огромен чекор напред во лекувањето на рак. Станува збор за нов вид хемотерапија, заснована на оваа „магичната...
ЗАБАВА

Еден лист од оваа магична билка во комбинација со мед ќе направи чудо за вашиот организам – народен лек кој многу помага

admin
Освен што се препорачува како природен лек за цисти и миоми, комбинацијата на чуваркуќа со мед може да се користи за детоксикацијa кај здрави лица....
ЗАБАВА

Ве мачи главоболка? Решете ја за час – потребни ви се лук, мед и бибер!

admin
Кога имате главоболка, испробајте го овој стар народен лек чии состојки се мед, лук и бибер. Третманите со лук датираат од антички Египет и античка...
ЗАБАВА

Ако имате воспаление на синусите, ќе ви помогне само овој природен лек

admin
Воспаленијата на синусите се особено чести. Тие предизвикуваат отежнато дишење и спиење, силна главоболка, а понекогаш и тахикардија. Иако вообичаено проблемите со синусите треба да...
ЗАБАВА

Се прави проценка за нов лек против коронавирус

admin
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека проценува лек против коронавирус, базиран на антитела, развиен од јужнокорејската компанија Селтрион. Тоа е трет ваков лек...
ЗАБАВА

Купувате скапи шампони, а најдобрите лекови против првут веќе ги имате дома

admin
Шампоните против првут можат да бидат ефикасно средство за решавање на овој многу чест проблем, но можат да направат и штета. Тие содржат многу агресивни...
ЗАБАВА

Истражување: Лек за ревматоиден артритис помага на тешко болни од Ковид-19

admin
Лекот за ревматоиден артритис Тоцилизумаб лекува сериозно заболени луѓе кои страдаат од Ковид-19, покажува истражувањето на научниците од Велика Британија и Холандија, јави Би-Би-Си. Научници...
ЗАБАВА

Русите наместо лек за Kовид-19, откриле супстанција против рак

admin
Руските научници, во соработка со американските колеги, барајќи активно соединение за борбата против коронавирусот, откриле супстанција која потенцијално може да се употреби за лекување на...
ЗАБАВА

Компири како лек за мигрена и болка во вратот! Експерт откри ТРИК, кој лекарите нема да ви го кажат

admin
Мигрената може да биде многу сериозна, како и болката во вратот, а експертите најдоа начин природно да се ослободат од неподносливата болка. Експерт од клиниката...
ЗАБАВА

Пропаднаа надежите: Овој лек не е делотворен против коронавирус

admin
Лекот против артритис „Актемра“ (Actemra) на швајцарскиот фармацевски концерн „Рош“ (Roche) не е успешен како терапија за пациентите инфицирани со новиот коронавирус. Клиничка студија покажа...