vesti24.mk

Tag : лични податоци

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Страв меѓу корисниците на Фејсбук: Протекоа личните податоци за половина милијарда лица

admin
На Интернет денеска се појавија личните податоци на над половина милијарда корисници на Фејсбук и уште еднаш укажаа на тешкотиите што оваа компанија ги има...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Најголем дел од вас ја користат: Оваа аппликација споделува најмногу ваши лични податоци

admin
Во истражувањето на компанијата „pCloud“ која се занимава со складирање податоци, Инстаграм е најинвазивна апликација која што корисниците секојдневно ја користат. Според истражувањето, оваа апликација...
ВЕСТИ

Измама и злоупотреба на лични податоци, зад решетки две лица од тетовско

admin
На 29.10.2020 во 14.00 часот полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода А.З.(21) од с.Церово, тетовско, а во 16.30 часот, Р.М.(44) од Тетово,...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Снепчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук

admin
Сопственикот на социјалната мрежа Снепчет, Иван Шпигел, обвини дека правилата за заштита на личните податоци на ЕУ, кои стапија во сила пред една година, всушност...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Фејсбук“ очекува рекордна казна поради протекување лични податоци

admin
Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека очекува американските власти да и изречат рекордна казна од меѓу три и пет милиони долари, поради протекување на лични информации на...