vesti24.mk

Tag : логичка задача

ЗАБАВА

Дали ќе го пронајдете парот што се разликува од останатите за помалку од 10 секунди?

admin
На оваа илустрација има 30 парови. Секое момче ја запросува својата девојка, но еден пар се разликува од останатите. Вашата задача е да го пронајдете...
ЗАБАВА

Едно лесно прашање на кое ни најпаметните не знаат да одговорат: Ќе успеете ли вие?

admin
Половина од студентите на најпрестижните факултети, одговориле погрешно на ова едноставно прашање. – Ако бејзбол палка и топка чинат 1,10 долари, а палката е поскапа...
ЗАБАВА

Логичка задача која полудува: Ќе погодите ли кога оваа девојка слави роденден?

admin
Сингапур најчесто се наоѓа помеѓу најдобрите земји на меѓународните рангирања за математика во основно образование. Кога ќе ја погледнете оваа задача ќе сфатите зошто е...
ЗАБАВА

Задачата е едноставна, но ретко кој може да ја реши: Ќе го најдете ли гавранот на фотографијата?

admin
Денешниот тест ќе го предизвика вашиот ум да се разбуди од зимскиот сон. Станува збор за фотографија, поточно сцена од кралски дворец, каде чуварите го...
ЗАБАВА

Оваа задача ги полуде сите: Од овие часовници само еден е вистински, ќе погодите ли кој?

admin
Нова загатка опседнува преку Интернет и никој не можеше да најде решение, иако тоа ни е “пред носот“. Задачата е прилично едноставна. Вие гледате два...
ЗАБАВА

Поради оваа загатка многу луѓе ги заболе глава: Решението ви е пред носот, дали ќе го видите? (ФОТО)

admin
Една логичка задача стави на мака голем број на луѓе кои се обидоа да ја решат. Навидум е многу лесна, но тоа ќе го сфатите...
ЗАБАВА

Тестирајте ја сопствената концентрација: Меѓу снежни топки и снегулки, дали ќе го пронајдете Снешко? (ФОТО)

admin
Со оваа загатка ќе го размрдате мозокот и способноста за концентрација, а најмногу моќта за забележување детали. На илустрацијата полна со снегулки и снежни топчиња,...
ЗАБАВА

Ако сте љубител на серии: Ве предизвикуваме да ја решите оваа задача, ќе ги најдете ли сите 24 предмети и нивното значење?

admin
Ако сте голем љубител на серии, сигурно мислите дека лесно ќе ги решите сите задачи поврзани со нив. Кога ќе ја погледнете оваа обична фотографија...
ЗАБАВА

Тестирајте ја вашата логика: Ќе погодите ли колку чини сладоледот?

admin
Dudás е илустраторот кој стои зад многу такви загатки кои им се омилени на корисниците на социјалните мрежи и постојано ги поттикнува да размислуваат со нешто ново....