vesti24.mk

Tag : лозари

ВЕСТИ

Лозарите измамени и оваа година, откупот катастрофален

admin
Несигурен откуп, катастрофално ниски цени, лоши временски услови и незаинтересираност на премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумаратво и водостопанство Аријанит Хоџа, и оваа...
ВЕСТИ

Црн септември: Заев ги извиси сите – лозарите ги излажа, најмладите ги заборави…

admin
Старо-новата Влада не успеа да ги реши проблемите на граѓаните, туку таа стана дел од проблемите. Владата како во претходниот мандат така и сега не...
ВЕСТИ

Расте паниката кај тиквешките лозари- грозјето им се откупува за два денари по килограм

admin
Разочараност, пониженост, но и паничен очај кај лозарите од Тиквешијата. Тактизирањето на винариите, како и калкулирањето со и онака понижувачко- ниските откупни цени на родот,...
ВЕСТИ

Николоски: Владата ги потценува лозарите, цената е катастрофално ниска и не се нудат решенија

admin
Вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски гостуваше во дневникот на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека оваа влада целосно ги потцени лозарите. Не се...
ВЕСТИ

Сушата удри по грозјето, тиквешките лозари бараат да се прогласи елементарна непогода

admin
Сушата го намалува родот на лозјата во Тиквешко, особено на насадите кои не се наводнуваат, реагираат лозарите. Бараат да се прогласи елеменатрна непогода зашто на...