vesti24.mk

Tag : локални избори

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Трета година помина Заев, Димитров и Османи се сликаа со кренат палец за почеток на преговори со ЕУ, а преговори се уште не се почнати

admin
Да се потсетиме на она што се случуваше во изминатите 4 години. Ветуваа 500-600 километри автопат, ветуваа ќе го донеселе Гугл, фејсбук, Икеа, а последни...
ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема кандидати за градоначалници зошто во СДСМ врие и нема кандидати за пораз

admin
Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Заев нема кандидати за градоначалници зошто во СДСМ врие и нема кандидати за пораз. -Големи општини како Аеродром, Велес, Прилеп и...
ВЕСТИ

Почнува собирањето потписи за независни листи на локалните избори

admin
Постапката за собирање потписи на избирачите за кандидирање на локалните избори почнува денеска согласно Роковникот на Државната изборна комисија, а завршува на 30 август на...
ВЕСТИ

ДИК ги утврди поважните рокови за изборните дејства за локалните избори

admin
Државната изборна комисија на јавна седница попладнево веднаш по добивањето на решението со кое беа распишани локалните избори ги утврди поважните рокови за изборните дејствија...
ВЕСТИ

Три жени од 30 кандидати за градоначалници на СДСМ- Заев ги издвои овие 5 општини како сигурни за победа

admin
По спроведените испитувања на јавното мислење, анализата и истражувањата и со консултациите со нашето членство, целосно се заврешени и со одлука на раководството дефинирани првите...
ВЕСТИ

Димитриеска Кочоска: Предизборниот поткуп на власта за локалните избори граѓаните ќе го платат со поголеми трошоци и зголемена еколошка такса

admin
Власта со ребалансот повторно предлага огромен буџет во кој единствените приходи кои што ќе се остварат ќе бидат преку поскапувања како што е еколошката такса...
ВЕСТИ

Во Штип гласаат болните, немоќните, осудениците и станарите на геријатриските домови

admin
Во Штип денеска на изборите за градоначалник на Општина Штип правото на глас го остваруваат болните и немоќни лица, осудениците во петте казнено-поправни институции и...