vesti24.mk

Tag : маврово

ВЕСТИ

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: На некои патни правци можна е појава на поситни одрони – во Маврово вее снег

admin
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, на некои повисоки места со наместа мали остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција...
ВЕСТИ

ВРНЕ СНЕГ БЕЗ ПРЕСТАН- вечерва вистинска зимска идила во најпознатиот туристички центар (ВИДЕО)

admin
Уторво во Маврово на високиот дел на планината Бистра може да се забелижи вистинска снежна идила. Камерите го регистрираа снегот кој синоптичарите го најавуваа деновиве....
ВЕСТИ

Четири нови случаи на Ковид-19 во Гостивар, два во Маврово и Ростуше

admin
Со последните тестирања за откривање на новоинфицирани со корона вирусот во гостиварскиот регион, откриени се шест нови случаи. Четири од новооткриените се од градот, од...
ВЕСТИ

ВИДЕО: Маврово утринава со најмногу снег, а еве како вееше синоќа

admin
УХМР информираше дека утринава најстудено е во Маврово, каде се измерени -9 степени целзиусови, а таму има и највисока снежна покривка од 41 сантиметар. Снежна...
ВЕСТИ

Над 30 сантиметри снег во Маврово и Пожаране

admin
Во поголемиот дел од земјава изутринава врне снег, кој е поинтензивен на југозападот. Најмногу снег ноќеска наврна во Пожаране каде што е формирана снежна покривка...
ВЕСТИ

Утрово падна првиот снег на ова зимско туристичко место во соседството- во Македонија снегот доаѓа за неколку дена! (ФОТО)

admin
На Копаоник во Србија утрово падна првиот снег откако претходно на ова зимско туристичко место во текот на ноќта врнеше дожд. Снегот започнал да паѓа...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

ИДНАТА НЕДЕЛА СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: На оваа временска прогноза најмногу ќе и се радуваат децата (ФОТО)

admin
Времето во Македонија овие денови е претежно облачно и со врнежи од дожд, но она што го најавува „AccuWeather“ во декември речиси најмногу ќе ги...
ЗАБАВА

Фотографирани кафеави мечиња со фотозамка во Маврово

admin
Националниот парк „Маврово“ објави фотографија од кафеави мечиња направена со помош на фотозамки. Фотографијата е во рамки на проектот за закрепнување на Балканскиот рис кој...
БАЛКАН ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Ferad Aruc
Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово каде висината на снежната покривка...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

5 години затвор: Шилегов узурпира државно земјиште во Маврово

Ferad Aruc
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое си...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРОВЦИТЕ изградиле игралиште од 100 000 евра во сред шума во село со 4 жители постари од 80 години!

admin
Ова е игралиште во село Никифорово  во општина Маврово и Ростуше. Во селото има само 4 жители постари од 80 години. За пуста провизија, ВМРОВЦИТЕ не бирале...