vesti24.mk

Tag : македонија

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Лицитација со бројот на Албанци во Македонија, од 25 до над 30%! Македонците немаат став

admin
Без оглед на тврдењата на владата, фактите и изјавите на луѓе од власта, особено на Албанците и албанските функционери во владечаката коалиција и државата потврдуваа...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Се брише придавката „македонски“ од официјалните записници на комисиите, ќе се користи Северна!

admin
Уставното име „Република Северна Македонија“, наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците на Мешовитата макеонско-бугарска комисија. Ова е компромисот кој, според телевизија Сител, бил...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Замина уште една легенда: Почина Бранка Станковска

admin
Легендарната радио и тв спикерка и водителка, Бранка Станковска, која имаше 90 години, почина денеска во Скопје. Станковска целиот работен век од 39 години го...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Арсовски: Додека сите други влади во регионот и во Европа се борат што повеќе да снабдат вакцини, оваа влада е заинтересирана да спроведе политички попис

admin
„Оваа влада прави се наопаку од она кое што треба да го прави. Додека сите други влади во регионот и во Европа се борат што...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Арсовски: Каде што оваа Влада има замешано прсти е тотален неуспех и крах – Покрај фамозниот договор со Бугарија, Македонија не доби датум

admin
Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во „Радио Лидер“ каде што нагласи дека секаде каде што оваа Влада на СДСМ има замешано прсти е...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Нови 14 лица починаа како последица од коронавирусот – еве колку новозаболени се регистрирани денеска

admin
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Владата цели два месеца го крие бугарскиот анекс со 12 точки

admin
Македонскиот владин врв и претседателот Стево Пендаровски од ноември го имаат, но го кријат анексот од 12 точки кој бугарската страна бара да буде прифатен...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Лепа Брена среде зимо се соблече во бикини: Кога ќе видите на која тропска дестинација замина пејачката за Божиќ се ќе ви стане јасно (ФОТО)

admin
Српската пејачка Лепа Брена буквално ги препоти фановите споделувајќи фотографија на својот Инстаграм профил во костим за капење. Пејачката овие денови по повод новогодишните и...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ на власт Македонија само тоне, за тоа ќе следи одговорност

admin
Без никаков срам СДСМ продолжуваат да се фалат дека работат за подобра економија и развој и унапредување во инфраструктурата кога граѓаните не видоа ништо од...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВЕЧЕРВА ВРНЕ СНЕГ БЕЗ ПРЕСТАН: Еве каде во Македонија имаме вистинска зимска идила и над 60 сантиметри снег! (ФОТО)

admin
Времето утре ќе биде претежно облачно, попладне и во текот на ноќта кон недела со врнежи од дожд кои поради продор на постудена маса ќе...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

admin
Богатството на основачот на „СпејсЕкс“, Илон Маск, се зголемило до 188.5 милијарди долари, се дознава во најновиот Индекс на милијардери на Блумберг. Со ова, Маск...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот зеде уште 26 жртви од Македонија – вкупната статистика е загрижувачка, Филипче нема соодветен одговор

admin
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1999 тестирања, а регистрирани се 530 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-229, Куманово-37, Штип-10,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Повеќе од 20 ЧАСА БЕЗ ПРЕСТАН буквално цел ден и цела ноќ пратениците на ВМРО ДПМНЕ се борат да СПРЕЧАТ спорен договор вреден 33 мил евра!

admin
Утрово, Потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Александар Николоски овбјави фејсбук статус кој ќе го пренесеме во целост… – 6 ЧАСОТ НАУТРО СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНИЈА… Повеќе...