vesti24.mk

Tag : Македонско собрание

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Димитар Апасиев: Тикви со расол е готово, има уште шест фази

Ferad Aruc
Професорот Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил се огласи по одлуката на Собранието да го менува Уствот. И Џоле вака мислеше коа ја даваше аболицијата…...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Седницата за уставните измени закажана за 21 часот

Ferad Aruc
Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот, велат собраниските служби. Седницата прво беше закажана за 12 часот, но попладнето претседателот Талат...
МАКЕДОНИЈА

Владо Јовановски излегува од затворот во Шуто Оризари

Ferad Aruc
Aктерот Владо Јовановски, кој повеќе од два месеца беше во притвор поради настаните во Собранието од 27 април минатата година, излегува од затворот во Шуто...
МАКЕДОНИЈА

Собранието денеска ќе го разгледува барањето за избор на нови членови на ДИК

Ferad Aruc
Собранието на денешната седница ќе го разгледа предлогот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, за објавување јавен оглас за избор на нови членови на ДИК....
МАКЕДОНИЈА

Села: Ми фрлија монитор и копје од знаме, а тоа ме зашемати

Ferad Aruc
Пратеникот Зијадин Села во сведочењето пред судот рече дека гневните напаѓачи фрлиле директно кон него монитор од компјутер и копје од знамето. „Кратко потоа почнав...
МАКЕДОНИЈА

Иванов им достави 14 страници на пратениците со кои тврди дека Законот за јазици е противуставен

Ferad Aruc
На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Столтенберг: Me шокираа настаните во Собранието, од држава пред пропаст станавте функционална земја

Ferad Aruc
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред пратениците и Владата, искажа воодушевување од напредокот на Македонија по 27 Април и упадот во Собранието. Тој кажа...
МАКЕДОНИЈА

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Ferad Aruc
Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или...