vesti24.mk

Tag : маска

ЗАБАВА

Изум за време на пандемија: Заштитна маска која преведува осум јазици

admin
Јапонската стартап „Донат Роботикс“ измисли паметна маска за време на пандемијата на коронавирус, која помага во комуникација и при физичко дистанцирање. Паметната маска Ц-Фејс може...
ВЕСТИ

Д-р Пановски: Подобро да ги затворат плажите, во Охрид никој не носи маска освен келнерите

admin
Професорот на Медицинскиот факултет, Никола Пановски во изјава за ТВ Телма вели дека е подобро да се затворат плажите, бидејќи задолжителното носење маска не се...
ЗАБАВА

Госпоѓо, не сте сфатиле каква маска треба да носите во автобус (ФОТО)

admin
Градскиот транспорт започнува да работи во скоро сите градови во светот, а една фотографија предизвика бројни реакции на социјалните мрежи. Една госпоѓа не изгледа како...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

(ВИДЕО) Научниците направија маска која ги неутрализира молекулите на корона вирусот

admin
Група научници од Институтот за молекуларна медицина во Лисабон направиле заштитна маска која може да ги неутрализира честичките на корона вирусот кога ќе паднат врз...
ЗАБАВА

Еве како заштитната маска да ја направите побезбедна и поудобна за носење

admin
Стоматолог од Канада реши да сподели едноставен трик со своите следбеници за поголема сигурност кога сте меѓу луѓе. Како што стојат работите сега, заштитните маски...
ЗАБАВА

Исфрлена од авион бидејќи не сакала да носи маска, поради реакцијата на патниците снимката е хит

admin
Снимката која се појавила на ТикТок го прикажува моментот во кој целиот авион ракоплескал и се веселел бидејќи жената која одбила да носи маска била...
ЗАБАВА

Овој дедо од Србија стана хит: Погледнете каква заштитна маска носи во автобус (ФОТО)

admin
Дедо од Белград стана хит на интернет, а голем дел од луѓето кои коментираат не можат да утврдат дали станува збор за “кабриолет“ маска или...
ЗАБАВА

Разбивање мит: Ниту носењето на шест маски не го намалува нивото на кислород

admin
Интернетот е преполн со опасни теории на заговор поврзани со коронавирусот, па дури и за тоа како заштитните маски не помагаат за заштита, па дури...