vesti24.mk

Tag : мерки

ВЕСТИ

УТРЕ КОНЕЧНО ЌЕ ЗНАЕМЕ: Ќе се укинува ли носењето на маски на отворено? Комисијата за заразни болести ќе одлучува и за полицискиот час

admin
Заменик-минисерот за здравство Илир Хасани, денеска, на отворањето на реновираното одделение за хронично болни во Психијатриската болница во Бардовци, изрази надеж дека од следната недела...
ВЕСТИ

Ќе има ли олабавување на рестриктивните мерки?

admin
Намалувањето на бројот на заразени и временските услови може да бидат мотив комисијата за заразни болести да ги укине рестриктивните мерки. Надлежните размислуваат да остане...
ВЕСТИ

ЌЕ ИМА ЛИ ПОПУШТАЊЕ НА МЕРКИТЕ? Комисијата за заразни болести денеска ќе ги разгледува барањата на угостителите

admin
Комисијата за разни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се одлучи дали ќе има попуштање на мерките и дали барањата на угосителите ќе...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

НУК: Нов хаос – Угостителите наместо една, добија три стапки на ДДВ

admin
Новата година само што започна, а угоститетлите се соочуваат и со нови проблеми. Независната угостителска комора денеска соопштува дека наместо од 1 јануари угостителите да...
ВЕСТИ

Од утре стапуваат на сила новите рестриктивни мерки, еве што е ЗАБРАНЕТО

admin
Од утре стапува на сила новиот пакет на рестриктивни мерки кои ги усвои Владата на предлог на Комисијата за заразни болести. Новиот пакет мерки, кој...
ВЕСТИ

Пешев: Високата стапна на смртност во државата е одговор дека мерки не биле доволни

admin
Стопанственикот Антони Пешев во своето гостување во емисијата 24 анализа зборуваше за економската и здравствената криза предизвика од КОВИД-19 каде рече дека Македонија има висока...
ВЕСТИ

Од понеделник ќе се носат нови мерки, eве какви забрани може да стапат на сила

admin
Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното...
ВЕСТИ

Мерките за хронично болните лица и родители со деца до 10 години, остануваат во сила и по престанување на вонредната состојба

admin
По престанувањето на вонредната состојба, остануваат во сила мерките со кои се ослободуваат од работните обврски родителите кои што имаат деца до 10-годишна возраст или...
ЗАБАВА

Една третина од Французите се здебелиле за време на мерките на изолација

admin
Една третина односно 35 отсто од Французите изјавија дека се здебелиле, во просек 3,2 килограми, а една петтина ја зголемиле телесната тежина за пет килограми,...
ВЕСТИ

Данаиловски за РТС: Прераното укинување на рестриктивните мерки доведе до зголемување на бројот на новозболени

admin
Рестриктивните мерки беа укинати доста рано и пребрзо и затоа дојде до поратс на бројот на новозаболени, вели за РТС епидемиологот Драган Данаиловски. -Рестриктивните мерки...
ВЕСТИ

ФОТО: СДСМ не ги почитува мерките и препораките за спречување на ширењето на корона вирусот

admin
Иако СДСМ цело време повикува на почитување на мерките кои што се донесени од страна на владата, по се изгледа дека се залагаат само декларативно,...
ВЕСТИ

Донесена официјална одлука: Се заоструваат мерките во борбата против коронавирусот – прочитајте кои мерки и официјално се донесени

admin
На вечерашната владина седница, донесовме заклучоци со цел зајакнување на мерките за заштита од корона вирус: ❗ Затворање на сите копнени гранички премини во Република...