vesti24.mk

Tag : мозок

ЗАБАВА

Безделничењето е корисно за мозокот ако го практикувате правилно

admin
Кога еден човек се занимава со хоби или спорт, на пр., многу е веројатно да почне да биде „измачуван“ од некакво бесспокојство. Честопати се поставува...
ЗАБАВА

Овие зачини се можеби чудни, но нема да верувате колку се корисни за мозокот

admin
Зачините имаат супермоќ затоа што покрај тоа што ѝ даваат вкус и друга димензија на храната, тие се полни со антиоксиданти корисни за функцијата на...
ЗАБАВА

Научниците открија дека и на вештачката интелигенција ѝ е потребен одмор…

admin
Научниците се прилично возбудени затоа што успеале да направат вештачка интелигенција која ја имитира работата на човечкиот мозок. Потребен ѝ е сон. Истражувачите од американската...
ЗАБАВА

Дали се согласувате: Мажите не созреваат до 40. година

admin
Веројатно досега сте слушнале дека мажите, дури и кога ќе пораснат, продолжуваат да се однесуваат како деца. Многумина веруваат дека во машко-женските односи, жените секогаш...
ЗАБАВА

Јапонски научници оживеаја мозок од мртов глушец

admin
Јапонски научници оживеаја мозок од мртов глушец и со помош на специјален сад го одржувале во живот 25 дена, објави „Сајенс алерт“. Всушност, се работи...
ЗАБАВА

Вест која ќе ги загрижи веганите: Вашата исхрана го загрозува здравјето на мозокот

admin
Исхраната без храна од животинско потекло може да предизвика недостаток на холин, хранлива материја која е клучна за развојот на мозокот. Нутриционистите предупредуваат дека зголемената...
ЗАБАВА

Божјо чудо за малиот херој: Докторите советуваа абортус и предвидуваа смрт, но ова дете ги победи сите нивни прогнози

admin
Ноа Вал успеа да преживее и покрај прогнозата на докторите кои 5 пати им предлагале на неговите родители да направат абортус. Шели и Роб Вал...
ЗАБАВА

Истражување: Женскиот мозок е четири години „помлад” од машкиот

admin
Научници од Универзитетот на Вашингтон со помош на ПЕТ скенирање дојдоа до заклучок дека женскиот мозок е помлад за скоро четири години од машкиот. Се надеваат...
ЗАБАВА

Не се само за забава: Друштвените игри одлично влијаат на работата на мозкот

admin
Друштвените игри како монопол, шах и асоцијации не се само изговор за да поминете цела вечер со друштвото затворени во соба, туку тие одлично влијаат...
ЗАБАВА

Заборавањето е корисно за вашиот мозок

admin
Ново истражување на Универзитетот на Торонто оди во прилог на тезата дека заборавањето е заштитен механизам во самиот мозок, односно да не заштити од преоптовареност...
ЗДРАВЈЕ

Чоколадото ги штити мажите од мозочен удар

admin
Мажите кои што умерено консумираат чоколадо имаат намален ризик за појава на мозочен удар, велат научниците. Истражувачите од Шведска анкетирале повеќе од 37 000 мажи...