vesti24.mk

Tag : намирници

ЗАБАВА

Осум здрави намирници кои даваат чувство на ситост: Со нив јадете помалку и полесно слабеете

admin
Нутриционистите велат дека има некои здрави намирници кои ќе направат ситост да трае подолго, така што нема да мора да трчате до фрижидерот на секој...
ЗАБАВА

Трикови за блескав дом, со овие едноставни намирници ќе ги отстраните најтврдокорните дамки

admin
Доколку сакате темелно да исчистите некои делови од вашиот дом, ова се неколку предлози кои одамна се практикувале, но во сегашноста може се малку подзаборавени....
ЗАБАВА

Овие намирници ќе го подобрат вашето расположение

admin
Поправете го лошото расположение со овие намирници: Јагоди, портокали, манго Витаминот Ц го зајакнува имунитетот, но и го поправа лошото расположение. Овој силен антиоксидант се...
ЗАБАВА

Овие намирници најмногу ги јадете во лето, но докторите имаат лоши вести за вас

admin
Летната храна е разновидна и вкусна, но постојат намирници и начини на нивна подготовка кои треба да ги избегнувате во лето. Докторите се строги кога...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Намирници поволни за здравјето и работата на белите дробови

admin
Одржувањето на здравјето на белите дробови е клучно за да се чувствувате добро. Но, голем број фактори, како што се цигарите и изложеноста на загаденоста...
ЗАБАВА

Намирници кои ја зголемуваат плодноста- ова го имаме сите по дома

admin
Првиот чекор кон здрав репродуктивен систем е одржување на рамнотежа на хoрмоните. Иако многу фактори влијаат на можноста да ја добиете улогата родител, здравиот начин...
ЗАБАВА

5 намирници што треба да ги одбегнувате по секоја цена: Не сте ни свесни колку му штетат на организмот

admin
Многу од намирниците што редовно се наоѓаат на вашето мени можат да им наштетат на крвните садови… Преработени месни производиКонзервансите како нитрати и сулфати веќе...
ЗАБАВА

Еве кои намирници ги уништуваат бубрезите

admin
Бубрезите се задолжени за отстранување разни отрови од телото преку урината, да создаваат хормони и да ги филтрираат токсините и вишокот течност во крвта –...
ЗАБАВА

Моќни намирници кои ги отстрануваат штетните токсини од телото

admin
Време е на годишните одмори и вистинско време да се посветите на себе во вистинската смисла на зборот. Одвојте време да го препородите организмот, да...
ЗАБАВА

Уживајте умерено: 6 легални намирници кои може да предизвикаат халуцинации

admin
Во случај на претерано консумирање на некои од овие 6 намирници може да дојде до халуцинации и некои компликации. Затоа во вкусовите уживајте умерено, како...
ЗАБАВА

Овие здрави намирници треба да ги одбегнувате кога сте болни

admin
Кога се чувствувате лошо или сте настинати, постојано некој ве советува како да се излекувате и да ги намалите мачните симптоми. Некоја храна кај болните...
ЗАБАВА

Правите големи грешки: Еве кои намирници не треба, а кои мора да ги миете пред јадење

admin
Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето...
ЗАБАВА ЉУБОВ И СЕКС

Овие намирници гарантираат успех во креветот

admin
Нашето либидо може да варира од високо до многу ниско, како последица на вишокот или недостатокот на одредени материи во мозокот. Експертите советуваат јадење на одредени...