vesti24.mk

Tag : новогодишна елка

ЗАБАВА

Што всушност симболизира ѕвездата на врвот од новогодишната елка?

admin
Постојат неколку теории за тоа како украсувањето на новогодишните елки станало популарно низ целиот свет. Во етнолошките записи, овој обичај се смета за пагански, а...
ЗАБАВА

Кога точно треба да ја накитиме елката? Експертите откриваат кое време е идеално

admin
Иако не постои точен датум или временски рок за китење елка, експертите имаат неколку совети кои можат да ви помогнат во носење на одлуката. Традиционално,...
ЗАБАВА

Еве зошто новогодишната елка во вашиот дом треба да остане украсена што подолго – научниците идентификуваа еден интересен факт!

admin
Празнични украси не прават среќни! Така велат научниците и треба да се почитува. Декорациите за Божиќ создаваат бајка во домот и тоа е убаво чувство...
ЗАБАВА

Дали знаевте зошто се става ѕвезда на врвот на елката – колку е силна нејзината симболика

admin
Ѕвезда, ангел или нешто друго. На врвот на елката луѓето ставаат разни украси, но на крај најважно е да ви се допаѓа вашиот избор. Меѓу...
ЗАБАВА

Половина елка за помали живеалишта

admin
Божиќните и новогодишните празници се ближат, па на интернет повторно се јавуваат нови, практични идеи. Имено, сега на интернет-страницата „Хамашер шлемер“ може да се купи...
ЗАБАВА

ФОТО+ВИДЕО: Ова е најскапата елка, украсите чинат 14 милиони евра

admin
Хотелот со пет ѕвезди „Баија“ во Марбеља, Шпанија, во пресрет на новогодишните и божиќните празници, го украси своето лоби со елка од скоро 14 милиони...
ЗАБАВА

Оваа жена ќе ја прогласите за луда: Се вратила дома, а на новогодишната елка ја чекало изненадување од кое и се заледило крвта (ФОТО)

admin
Постојат многу начини како да ја украсите новогодишната елка, но една жена прилично се изненадила од нејзиниот новогодишен украс на елката. Имено Австралијанката Лијен Чапмен...
ЗАБАВА

Ја купила во саксија пред 60 години, па потоа ја насадила во дворот: Елка висока 23 метри ќе блесне среде центарот на Њујорк за Божиќ (ФОТО)

admin
Норвешка смрека долга 23,5 метри купена како фиданка пред 60 години вчера е поставена во Центарот Рокфелер во Њујорк како најава за претстојните Божиќни празници....
ЗАБАВА

Празниците и се претвориле во пекол: Откако ја донела новогодишната елка во домот од неа почнале да излегуваат страшни работи (ФОТО)

admin
Повеќе од 100 богомолки го нападнале домот на една жена во Вирџинија откако таа ја донела својата новогодишна елка во домот. Како што пренесуваат тамошните...
ЗАБАВА

Што значат боите на лампионите на новогодишната елка

admin
Секоја година пред Нова година многумина од нас китат елка. Постојат две верувања за тоа како настанало китењето на елка. Според првото, свети Бонифације спасил...
ЗАБАВА

СИМБОЛ НА НОВОГОДИШНИТЕ ПРАЗНИЦИ: Зошто украсуваме елка?

admin
Накитената елка е симбол на новогодишните празници, а малку е познато дека китењето на елка датира уште од стариот Рим. Постојат неколку теории зошто елката...
ЗАБАВА

Нов скандинавски тренд – Тенки и витки новогодишни елки

admin
Новата година е пред врата и ако немате новогодишна елка – тенко дрвце воопшто нема да претставува проблем бидејќи оваа година е тренд во Скандинавија....